نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 15 فروردين 1394  -   9:34:03 قبل از ظهر(AM)
پرینت بگیرید
مدیرکل دفتر توسعه مشارکت های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر

زندگی سالم: در سال 1382 میانگین زمان دسترسی به انواع مختلف مواد مخدر 22 دقیقه و مشروبات الکلی  17 دقیقه اعلام شده بود که هم ‌اکنون برخی از کاهش قابل ملاحظه این میانگین خبر می‌ دهند.

به گزارش زندگی سالم به نقل از سایت انتخاب خبر، انسان ها در دوران معاصر دچار آسیب ها و چالش های فردی و اجتماعی فراوانی شده اند و در تلاش برای حل آنها، در دام نابهنجاری های دیگری گرفتار شده است. الکلیسم(پدیده مصرف الکل)، یکی از نابهنجاری هایی است که تأثیرات منفی و مخرّبی را در عرصه های فردی، خانوادگی و اجتماعی به همراه دارد. پدیده ای که قرار بود برای راحتی و آسایش انسان به کار برده شود و این روزها تنها آسیب های ماندگار جای منافع زودگذر آن برجای مانده است.

متأسفانه این پدیده در کشور ما هم رشد داشته است و باعث آسیب های فراوانی شده است. سال گذشته خبری مبنی بر مسمومیت بیش از پانصد نفر در رفسنجان بر اثر مصرف مشروبات منتشر شد که در این بین عده ای کلیه و بینایی شان را از دست دادند.

 این روزها هم خبرگزاری خانه ملت به نقل از دکتر حسن تامینی لیچائی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نهم، آماری در خصوص افزایش مصرف مشروبات الکلی در برخی نقاط کشور ارائه کرده است. دکتر تامینی آمار مصرف مشروبات الکلی را 200 میلیون لیتر در سال اعلام کرده که این مشروبات الکلی از طریق تولید در داخل و یا از راه قاچاق به دست مصرف کنندگان می رسد. در مورد تولیدات داخل تولید الکل صنعتی به مصرف خوراکی می رسد.

سال ها پیش نام مشروبات الکلی در جامعه ما بسیار مذموم بود به طوری که حتی از آوردن نام آن ابا داشتند؛ حتی رژیم سابق نیز با تلاش های خود نتوانست مصرف مسکرات را در جامعه ایران رسمی و نهادینه کند و فقط عده ای کمی از آن استفاده می کردند که یا بنا بر آیین شان بود و یا کسانی که به نوعی با رژیم سابق احساس دلبستگی می کردند.

امروزه وضع به گونه دیگری است؛ به طوری که در هر مهمانی و جشنی حتی ساده ترین آن، مصرف مشروبات الکلی مرسوم شده است و پای ثابت آن است. بعضی نیز در خلوت خود برای رهایی از انبوه مشکلات به مصرف مشروبات الکلی رو می آورند؛ به طوری که برخی از گزارش ها مصرف الکل در ایران را حتی بسیار بیشتر از آمریکا و دو برابر مصرف آن در کشور فرانسه اعلام کرده اند.

این مساله شاید به ظاهر چندان مهم نیاید اما در واقع یکی از مهمترین آسیب های اجتماعی روز جامعه است که نه تنها قشر جوان جامعه بلکه تمام اقشار و گروه ها به آن  رو آورده اند و بر اساس آمارهای منتشر شده رو به افزایش گذاشته است.

در همین رابطه، رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: آسیب های اجتماعی حاضر، آسیب هایی است که شادی آنی را در پی دارد؛ از جمله مواد مخدر صنعتی، حوزه فضای مجازی و مشروبات الکلی که همگی یکی از ویژگی هایشان این است که شادی آنی را در فرد به دنبال دارد.

سیدحسن موسوی چلکسید حسن موسوی چلک افزود: مصرف مشروبات الکلی که در طول دو دهه گذشته از موضوعات جدی جامعه ایرانی نبود، اکنون بر اساس آمارهای فعلی رو به افزایش است، زیرا مردم خواستار شادی هستند و هنگامی که فضای شادی وجود نداشته باشد، طبیعتاً از راه های نامشروع برای به دست آوردن شادی، حتی شادی که در بلندمدت تلخی های زیادی به همراه دارد استفاده می کنند.

وی اظهار داشت: مشروبات الکلی چه آنهایی که از خارج کشور به طور پنهانی وارد می شوند و چه آنهایی که در داخل تولید می شوند، درآمدزایی بالایی دارد و اقتصاد این بخش، اقتصادی قوی و پرسود است؛ لذا مافیای این حوزه از این طریق کسب درآمد می کند.

این مددکار اجتماعی با اشاره به دیگر علت افزایش مصرف مسکرات در جامعه بیان داشت: بخش دیگر مسأله افزایش مصرف مشروبات الکلی به کلان جامعه بازمی گردد؛ به طوری که وقتی در جامعه نشاط و سلامت اجتماعی بیشتر باشد جامعه آسیب های کمتری خواهد داشت و مسأله ای چون افزایش مصرف مسکرات یک شبه در جامعه افزایش نمی یابد و قطعاً شاخص های اجتماعی بر روی کاهش آسیب های اجتماعی اثر گذارند.

موسوی چلک اضافه کرد: افسردگی های کلان موجود و پسرفت های فرهنگی جامعه، همگی بسیار مهم و اثرگذار هستند و نشان دهنده این است که در حوزه اجتماعی کار جدی صورت نگرفته است و افزایش مصرف مشروبات الکلی فقط بخشی از آسیب های موجود در جامعه ایرانی است که به مدیریت شادی در جامعه باز می گردد و نیاز است توجه و فعالیت بیشتر در زمینه های اجتماعی صورت گیرد.

 

اخبار مرتبط:
ایران، رتبه دوم افسردگی را در جهان دارد

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها