نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 7 دی 1394  -   8:33:11 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
بازنشستگان فولاد مبارکه پشت درهای استانداری اصفهان چه می خواهند

زندگی سالم: داستان از هفت سال پیش آغاز شد و کم کم زخم عقب ماندن حقوق و مزایای بازنشستگان فولاد مبارکه و ذوب آهن عمیق تر و کهنه تر شد، و حالا پس از هر سال این زخم ناسور سر باز می کند و داغ نهفته در دل بازنشستگان را تازه تر می کند.

به گزارش خبرنگار زندگی سالم، زخمی که این روزها آنها را به خیابان استانداری اصفهان و در پشت درهای بسته می کشاند تا با فریادهای خفته در گلو و دادخواهی از استانداری اصفهان این زخم بهبود پیدا کند.

مردانی که در سرمای زمستان، کلاه هایشان را بر سر کرده اند تا بار دیگر دولت تدبیر و امید، کلاه بر سرشان نگذارد و با وعده های پوچ و واهی آنها را راضی نکند.

صدای معترضان در هم می پیچد و من تنها خبرنگاری هستم که به اینجا آمدم تا از نزدیک درد و دل های شهروندانم را بشنوم؛ شهروندانی که حالا پس از بازنشستگی به انتظار خوشی ها  بودند اما گویی سرنوشت، داستان دیگری را برای آنها رقم زده است.

ضبط را روشن می کنم و جمعیت هزار نفری معترضان دورتا دور من ایستند. صداها در هم می پیچد و فریادهای دادخواهی بلند می شود، اما مسوولان در اتاق های خود نشسته اند و دم بر نمی آورند. حتی به خودشان اجازه نداده اند تا پایین بیایند و ما را ببینند.

یکی از آنها می گوید: فولاد مبارکه و ذوب آهن به ما حقوق نداده است و ما هر دو ماه یک بار در این مکان تجمع می کنیم تا استاندار، جواب ما را بدهد ولی تاکنون هیچ رسیدگی صورت نگرفته است. استاندار گفته است ما در جلسه ای پیگیر حقوق شما هستیم اما شواهد نشان می دهد که اصلاً اینگونه نیست. مثل اینکه ما همیشه باید تجمع کنیم تا حقوقمان را بدهند.

دیگری می گوید: اگر مسوولان، گوش شنوا و چشم بینا داشته باشند باید از این تجمعات بترسند. من 20 سال کار سخت و پر مشقتی داشتم و اکنون که هنگام راحتی و آسایش ماست با ما اینگونه رفتار می کنند.

دیگری بیان می کند: من 25 سال کار کرده ام و خدا را خوش می آید که پس از سالها کار اکنون که فرزندان می می خواهند ازدواج کنند و سروسامان بگیرند با ما این برخورد را داشته باشند. ما در مخارج زندگی خود مانده ایم چه برسد به اینکه بخواهیم برای فرزندانمان زندگی تشکیل دهیم. این قضیه دانگیر بازنشستگان فولاد مبارکه و ذوب آهن شده است.

یکی دیگر از معترضان تصریح می کند: 85 هزار نفر به علاوه خانواده هایشان به نیم میلیون نفر می رسند و اکنون 7 سال است که این مردم دچار دردسر شده اند. 5 سال است که حقوق ها را یکی در میان می دهند. این تعداد جمعیت، پول آب، برق، گاز، تلفن و هزینه های زندگی را به چه صورت پرداخت کنند. در این مملکت، گوش شنوا وجود ندارد. برخی از مسوولان، مردم را چپاول می کنند و مردم هم باید دم برنیاورند و سخنی نگویند.

یکی دیگر از آنها می گوید: وزیر در یکی از خبرهایش گفت ایشان به خاطر وضعیت بازنشستگان شب تا صبح خوابش نمی برد! این نتیجه شب تا صبح خوابیدن وزیر است. چه راه حلی پیشنهاد شد؟ آقایان مسوولان چه کاری برای ما انجام دادند. متاسفانه این وضعیت کل بازنشستگان ایران است. از مهر تا آخر سال به ما دوبار حقوق می دهد.

یکی از مترضان ابراز می دارد: قبض آب، برق، تلفن و گاز افزایش پیدا کرده است و حقوقم نداریم ما حقمان را می خواهیم. مطالباتمان را می خواهیم. ما چیزی به جز حق و حقومان طلب نداریم. سید منصور جمالی برای این موضوع جان خود را از دست داد. چرا دولت به مردم دروغ می گوید: اگر این قضیه هست برای 80 میلیون باید باشد. مملکت ملک شخصی کسی نیست. این کار باید رسانه ای شود. متاسفانه خبرنگاران با ما همکاری نمی کنند.

یکی از نمایندگان آمد، با ماشین مدل بالا از کنار ما رد شد و به ما اهمیتی نداد. هر شب در تلویزیون، همایش هایی آنچنانی می گذارند و حق ما را به مهمانان خارجی می دهند، مگر ما در این مملکت حق نداریم. یک روز و دو روز نیست، چهار سال است این موضوع تشدید پیدا کرده است.

اما بشنوید از ابراهیم دستمزد، معاون فنی و عملیاتی کانون بازنشستگان صندوق فولاد استان تهران که به ایمنا می گوید: در حال حاضر موجودی صندوق بازنشستگی فولاد، صفر است و طلب بازنشستگان از این صندوق طی سه ماه گذشته بابت حقوق شان 600 میلیارد تومان است.

او ادامه می دهد: متاسفانه مسئولان صندوق بازنشستگی فولاد و همچنین ربیعی وزیر کار، نسبت به این موضوع بی توجه و پیگیری های لازم را برای حل مشکل انجام نمی دهند.

به گفته وی، برخی مسئولان از کانون های بازنشستگی استان ها خواسته اند تا با فشار، حقوق خود را از صندوق بازنشستگی فولاد مطالبه کنند.

معاون فنی و عملیاتی کانون بازنشستگان صندوق فولاد استان تهران تاکید می کند: متاسفانه در حال حاضر موجودی صندوق بازنشستگی فولاد صفر است و ریالی بابت پرداخت دیون بازنشستگان ندارند.

به گفته وی نوبخت؛ دولت رد دیون خود را به سازمان تامین اجتماعی می دهد و این سازمان نیز مبلغی را برای پرداخت حقوق بازنشستگان به صندوق بازنشستگی فولاد قرض می دهد.

دستمزد تاکید می کند: با تداوم این اتفاق، به طور قطع سازمان تأمین اجتماعی مدعی می شود که صندوق بازنشستگی فولاد باید زیرنظر این بخش برود.

وی با بیان اینکه طی سه ماه گذشته، حقوق بازنشستگان صندوق فولاد پرداخت نشده است، اذعان می دارد: بسیاری از مسئولان، اعلام کرده اند که این صندوق، ریالی ذخیره ندارد و قرار است حقوق از خزانه پرداخت شود.

معاون فنی و عملیاتی کانون بازنشستگان صندوق فولاد استان تهران با بیان اینکه سه ماه حقوق معوقه بازنشستگان صندوق فولاد معادل 600 میلیارد تومان است، می افزاید: این رقم به غیر از مطالبات 1000 میلیارد تومانی بازنشستگان صندوق فولاد و گروه ها و ... است.

گفتنی است؛ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در نشست علنی امروز دوشنبه، 7 دی ماه مجلس، با تأکید بر اینکه بازنشستگان صندوق فولاد به دلیل عدم دریافت حقوق سه ماه گذشته خود دارای مشکلات بسیاری هستند، از هیأت رئیسه مجلس تقاضا کرد که بحث ارائه تن‌خواه از سوی دولت برای حل مشکلات بازنشستگان پیگیری شود.

محمدرضا پورابراهیمی در تذکری خطاب به هیأت رئیسه، می گوید: بازنشستگان صندوق فولاد در حال حاضر 3 ماه است که با مشکلات بسیاری مواجه شده و حقوق خود را دریافت نکردند.

وی خطاب به ابوترابی فرد رئیس جلسه، خاطر نشان می کند: جنابعالی جلسه ای را در این خصوص برگزار کردید و در آن جلسه مقرر شد وزیر اقتصاد از طریق خزانه اعتباری را برای پرداخت حقوق بازنشستگان در نظر بگیرد اما متأسفانه تا امروز 20 هزار میلیارد تومان مطالبات صندوق فولاد از دولت است ولی 300 میلیارد تومان منابع برای این موضوع در نظر گرفته شده است.

این داستان تکراری برای بازنشستگان فولاد و ذوب آهن همچنان ادامه دارد تا زمانی که مسوولان دولت تدبیر و امید چاره ای بیندیشند و شهرواندن بازنشسته را از این مشکل رها کنند.

گزارش از: زهره قندهاری

پرینت بگیرید

تعداد کل صفحات:1 | شماره صفحه:  
یه بدبخت مریض بازنشسته    |    8/10/1394 11:23:13 PM
 اما ن از روزیکه باید جوابگو باشند....


  

نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها