نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 27 ارديبهشت 1393  -   7:23:08 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید

مترو يا بازار بزرگ!زندگی سالم- شهره علی پور: مترو به عنوان يك وسيله حمل و نقل سريع درون شهري براي تردد افراد است. اما اين روزها ازدحام جمعيت در مترو در بسياري از خطوط، واقعا طاقت فرساست. اما چيزي كه اين روزها بيش از همه در خصوص مترو در خاطر افراد به جا مانده است، دستفروشي در مترو است. دستفروشي در مترو يكي از شغل هاي كاذبي است كه گفته مي شود افراد به دليل نداشتن مهارت هاي كافي به آن روي مي آورند. اما لازم به ذكر است كه تعداد بسياري از اين افراد، جوان و حتي دانشجو بوده و بسيار زبده و فعال مي باشند.

قيمت اجناس دستفروشان مترو از بازار بزرگ ارزان تر است
اكثر افراد به دليل فوت همسر، نبود كار مناسب، جدايي و... مجبور به دستفروشي در مترو مي شوند، اما گروهي از اين افراد نيز به دلايل ديگري از جمله فرار از سلطه و خواسته هاي نامناسب كارفرماها و حتي بي مسئوليتي همسر مجبور به دستفرشي مي شوند. انواع اجناس اعم از لواشك، لباس، روسري، مسواك، پاكت هديه، لوازم آرايش و... در مترو به فروش مي رسد و نكته جالب قضيه اينجاست كه قيمت اجناسشان حتي از بازار بزرگ هم مناسب تر است.

همسرم كاملا سالم است اما كار نمي كند
به گزارش وب سایت خبری زندگی سالم، زهرا 58 ساله، زن ميانسالي كه با صورتي خسته و رنجور در مترو به جوراب فروشي مشغول است مي گويد: همسرم كاملا سالم است و هيچ گونه بيماري ندارد اما به دليل بي مسئوليتي، كار نمي كند و من با وجود اينكه قلبم را عمل كرده ام بخاطر مخارج زندگي و حفظ آبروي فرزندانم ناچار به دستفروشي در مترو مي باشم.

درآمد ماهيانه دستفروشي بين 400 تا 500 هزار تومان است
سارا 25 ساله و دانشجوي رشته زبان است، او مي گويد: براي يافتن كار به چندين شركت خصوصي مراجعه كردم اما با خواسته هاي ناشايست آن ها و يا كمترين دستمزد ممكن رو به رو شدم و تصميم گرفتنم براي خودم كار كنم. ماهيانه بين 400 تا 500 تومان از فروش لوازم آرايشي درآمد دارم و از اينكه زير سلطه كارفرما نيستم و نان حلال بدست مي آورم خدا را شكر مي كنم.
او در ادامه مي گويد: فروش در مترو كار طاقت فرساست، از يك طرف از آلودگي و پليس هاي مترو در امان نيستيم و از طرفي ديگر مجبوريم غر زدن ها و بدرفتاري هاي افراد درون قطارها را تحمل كنيم. مي دانم كه آن ها نيز حق دارند و از تردد مداوم دستفروشان خسته مي شوند اما من و تمامي همكارانم براي امرار معاشمان مجبوريم كه در اين وضعيت سخت و نابسامان به كارمان ادامه دهيم.

مترو يا بازار بزرگ!7 صبح تا 12 ظهر در مترو لواشك مي فروشم
مهسا 38 ساله كه در سخنوري ماهر است لواشك هاي خانگي درست كرده و با اعتماد به نفس، حاصل دسترنج خود را ماهرانه تبليغ مي كند. او مي گويد: به دليل اعتياد همسرم از او جدا شدم و يك دختر 13 ساله دارم. از 7 صبح تا 12 ظهر در مترو لواشك مي فروشم و بعد از آن براي نظافت به منازل مي روم.

او در ادامه گفت: بارها مامورين مترو جنس هاي من و همكارانم را كه به زحمت تهيه مي كنيم از ما گرفته و به ما برنمي گردانند.

او در پايان از مسئولين خواست تا حداقل هزينه امرار معاش افراد نيازمند را ماهيانه به آن ها پرداخت نمايند تا آن ها نيز مجبور نباشند در اين شرايط سخت و طاقت فرسا به كار در مترو ادامه دهند و سبب مزاحمت براي افرادي كه بعد از يك روز كاري سخت به مترو مراجعه مي كنند نشوند.

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها