نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 16 بهمن 1390  -   9:13:02 قبل از ظهر(AM)
پرینت بگیرید
با پایان تعیین مهلت تعدیل برج جهان نما از سوی سازمان یونسکو

زندگی سالم: محمدعلی دادخواه گفت: ایران از دو طریق تعهد نموده و پذیرفته است که پایبند تعهدات جهانی باشد، و لذا سرپیچی از مقررات یونسکو بر خلاف مقررات جهانی است و این خود نقض مسؤولیت های دولت جمهوری اسلامی است.

این وکیل دوستدار میراث فرهنگی کشور صبح امروز در نشست خبری با سایت زندگی سالم با موضوع میراث فرهنگی در خطر کشور ایران، افزود: با توجه به پذیرش بدون قید و شرط اعلامیه جهانی حقوق بشر در سال 1354 و توجه به ماده 27 آن اعلامیه که میراث فرهنگی را معتبر داشته است، تعهد دولت ایران در خصوص حفظ، پاسداری و پاییدن میراث فرهنگی روشن و مشخص است.

وی در رابطه با پایان مهلت تعیین شده از سوی سازمان بین المللی یونسکو برای تعدیل ارتفاع برج جهان نمای اصفهان تصریح کرد: همچنین با توجه به این که دولت ایران به مقررات یونسکو- سازمان فرهنگی و علمی و تربیتی سازمان ملل پیوسته است و یونسکو مبادرت به اخطار در خصوص ساختمان قانون شکن جهان نما در شهر اصفهان نموده، لذا با توجه به هماهنگی که در نظام بین المللی در جهت پذیرش و پیروی مقررات یونسکو وجود دارد، دولت ایران مکلف به پیروی از مصوبات این سازمان است.

وکیل پرونده حقوقی برج جهان نمای اصفهان با اشاره به اینکه دادگاه ملی و دادگاه داخلی پیش از این نسبت به این موضوع اتخاذ تصمیم کرده است و ساخت و ادامۀ بنای جهان نما را برخلاف مصالح ملی دانسته، اضافه کرد: به دلالت قانون آیین دادرسی مدنی، هیچ مقام رسمی یا اداره دولتی نمی تواند حکم دادگاه را تغییر دهد یا از اجرای آن جلوگیری کند، و بر این اساس هر یک از مدیران و مسؤولان شهری نسبت به عدم اجرای مقررات یونسکو و عدم پذیرش دستور دادگاه که ریاست آن را قاضی صالحی بر عهده داشته است، از منظر قوانین داخلی قابل تعقیب اند چون مصوباتی را که دولت ایران با توجه به ماده 2 قانون مدنی در زمره قوانین داخلی خود دانسته، نادیده انگاشته شده است.
دادخواه با بیان اینکه ایران در عرصه بین المللی به عنوان یک کشور فرهنگی و کشوری که به تمدن و میراث گذشته خود افتخار می کند شناخته شده است، اظهار داشت: این شیوه رفتار برخلاف یک نظام فرهنگ مند است. همچنین پاسداری میراث گذشته تکلیف دولتهاست و گریز از این تکلیف یعنی این که دولت ها به مسئولیت مورد پذیرش خود توجه کافی نداشته اند.

این وکیل دوستدار میراث فرهنگی تصریح کرد: دولت ایران و همۀ ایرانیان متعهد به انتقال میراث گذشتگان به نسلهای آینده می باشند و ضروری است که میراث گذشتگان حداقل به همان صورت اولیه انتقال یافته، گرچه امانت و شرافت انسانی و ملی یکایک مردم ایران ایجاب می کند که میراث فرهنگی خود را حتی بهتر از گذشته ارایه کند.

دادخواه با اشاره به این که با خسارتی که اکنون با نقض مصوبات سازمان های بین المللی در ایران به میراث فرهنگی گذشتگان وارد می شود، از اعتبار آن در نزد مردم و سازمان های جهانی کاسته می شود، خاطر نشان کرد: برهمین اساس، ما امیدواریم که مسؤولان اجرایی کشور در کشور و به ویژه در شهر اصفهان نسبت به تعهدات جهانی توجه شایسته روا بدارند و از پذیرش دستورات یونسکو امتناع نورزند.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: چنانچه دولت ایران نسبت به تعدیل برج جهان نمای اصفهان اقدام نکند، ایران در زمره کشورهای در حال بحران قلمداد می شود، که این به معنی سلب حمایت فرهنگی سازمان ملل از بنای ارزشمند میدان نقش جهان اصفهان است و این موضوع، ایران را هم از نظر حیثیت بین المللی و هم از نظر حفاظت، پایداری و حمایت هایی که سازمان های بین المللی از میراث فرهنگی سرزمین ایران روا می دارند، تحت تأثیر قرار خواهد داد.

دادخواه افزود: چنانچه آثار میراث فرهنگی مانند نقش جهان در زمره کشورهای در حال بحران قرار گیرد، نگرش جهانی به سویی خواهد رفت که آثار فرهنگی و تاریخی ایران که میراث گذشتگان است مورد حمایت جهانی واقع نمی شود و این اتفاق نامطلوبی برای میراث فرهنگی ایران است.

وی با بیان این که برج جهان نمای اصفهان به طور کامل و آنچه خواست سازمان های بین المللی از جمله یونسکو بوده است تعدیل ارتفاع نشده است، اظهار داشت: بخشی از برج جهان نما همچنان از سوی شهرداری اصفهان نسبت به کوتاهی ارتفاع آن اقدامی نمی شود.

این وکیل دوستدار میراث فرهنگی گفت: سازمان یونسکو فرصتی را به دولت ایران خواهد داد تا مصوبه این سازمان بین المللی اجرا شود و شاید این فرصت تا تابستان آینده ادامه پیدا کند و بر همین اساس دولت ایران و شهرداری اصفهان مکلف است بر طبق مصوبه یونسکو اقدام کند و تا ارتفاعی که اعلام شده برج جهان نما را تعدیل کند.

دادخواه در ادامه به نقش سازمان های مردم نهاد و فعالان میراث فرهنگی از سراسر دنیا در این بین اشاره کرد و تصریح کرد: سازمان های مردم نهاد فرهنگی و کوشندگان میراث فرهنگی در سراسر دنیا می توانند با مراجعه به اصل 90 قانون اساسی جمهوری اسلامی از سازمان بازرسی کل کشور تقاضای رسیدگی به شکایت علیه تخریب میراث فرهنگی کشور کنند و یا اینکه آنان می توانند به نمایندگی ایکوموس و ایکومو که هر دو در ایران دارای نمایندگی هستند و آنها هم تکلیفی در این زمینه دارند مراجعه کنند، که ما امیدواریم پیش از این اقدام مردم، مشکل میدان نقش جهان برطرف شود.

دادخواه در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع پرونده حقوقی متروی اصفهان اشاره کرد و گفت: امیدواریم با توجه به توضیحات مفصلی که در دادگاه ارایه گردید، بازپرس دادسرای کارکنان دولت تصمیم لازم و شایسته ای در این خصوص اتخاذ کند.
وی در ادامه به پرونده خانه مشروطیت در تهران نیز اشاره کرد و گفت: شهرداری تهران اظهارات شاکیان و وکلای این پرونده را پذیرفت و خوشبختانه تخریبی که در حال انجام بود متوقف شد.

این وکیل دوستدار میراث فرهنگی کشور همچنین در رابطه با سد سیوند و تخریبی که از این لحاظ برای مقبره کوروش بوجود آمده است، گفت: همچنان در این رابطه تصمیم شایسته ای از نظر وکیل این پرونده اتخاذ نشده است که ما امیدواریم با پیگیری که صورت می گیرد به یک راهکار شایسته ای نایل گردیم.

دادخواه در پایان این نشست خبری، خبر از چاپ سیزدهم کتاب نوروز و فلسفه هفت سین داد که ظرف چند روز آینده منتشر و توزیع خواهد شد.

 

اخبار مرتبط:
نماینده میراث فرهنگی خواستار توقف احداث تونل متروی اصفهان شد 
تخت جمشید در حال نابودی است
ادامه تخلفات در جریان احداث تونل متروی اصفهان
امروز؛ دادگاه متروی اصفهان در تهران برگزار شد
وکیل پرونده قضایی متروی اصفهان در آستانه آغاز به کار دادگاه عاملان تخریب آثار میراث فرهنگی اصفهان در تهران، خواستار شد؛ صدور دستور توقف عملیات مترو در اصفهان
مدرسه‌ی چهارباغ با فعالیت مترو پیش از سی‌وسه پل تخریب می‌شود
همه تناقضات مهندس! مدیر عامل مترو:عبور مترو می تواند به سی و سه پل آسیب بزند
عبور کانال مترو سبب آسیب سی‌وسه‌پل شده است
پرونده متروی اصفهان بار دیگر به دادگاه کشیده شد
پيامد عبور مترو اصفهان از خيابان چهارباغ؛ سي‌و‌سه پل ترك برداشت
از سوی تشکل های غیر دولتی کشور؛ گشایش پرونده تخلفات مدیران متروی اصفهان در دادسرای تهران
راه بیراهه مدیران شهری در پرونده متروی اصفهان
متروی اصفهان را باید همچون جهان‌نما به سازمان یونسکو کشاند
همایش مترو اصفهان و ابعاد گسترده آن
لجبازی شورای شهر، شهرداری و میراث فرهنگی بر سر متروی اصفهان
احتمال نشست سي و سه پل وجود دارد
عمليات حفاري مترو اصفهان اطراف سي و سه پل باز هم متوقف شد
احتمال نشست خيابان در نزديكي سي و سه پل افزايش يافت
متروی اصفهان در تنگنای سیاست‌زدگی مدیران شهری
شهردار اصفهان در آستانه استیضاح شورای شهر

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها