نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 23 تير 1393  -   9:21:00 قبل از ظهر(AM)
پرینت بگیرید

زندگی سالم- شهره علی پور: شهرستان کویری آران و بیدگل در حاشیه کویر مرکزی ایران در شمال استان اصفهان قرار دارد، كه از نظر مردم، قرار گرفتن در موقعیت بن بست جغرافیایی و عدم برخورداری از راه مواصلاتی مناسب، همواره از مشکلات اصلی این منطقه بوده و مردم این شهرستان از راه های مختلف در طول چند دهه گذشته خواسته خود مبنی بر احداث جاده مواصلاتی مناسب جهت دسترسی به مسیرهای ترانزیت کشوری برای این شهرستان را به مسؤولان اعلام کرده اند .

اما خسرو اعتماد، مديرعامل جمعيت كوير سبز كاشان نظري مغاير دارد و مخالف احداث اين جاده يا بزرگراه مي باشد. به همین منظور، وب سایت خبری زندگی سالم با وی به گفتگو نشسته است.

علت مخالفت سازمان غیردولتی كوير سبز كاشان با احداث جاده آران و بيدگل چيست؟
مسلما با احداث اين جاده، اكوسيستم منطقه، تخریب خواهد شد و همچنين قرار گرفتن قسمتی از جاده مذکور در محدوده پارک ملی کویر موجب وارد آمدن خسارات فراوان زیست محیطی بر گونه های گیاهی و جانوری خواهد شد. از جمله گونه‌های نادر گربه‌سانان، پرندگان و خزندگان در منطقه کویر مرنجاب که شاید در سطح ایران بی‌نظیر باشند و همچنین در سال اخير يک جفت پلنگ نيز در منطقه مرنجاب مشاهده شده‌است. به گفته ساکنان محلي هم اکنون ۲1 قلاده پلنگ در اين منطقه وجود دارد. از طرفی، در این منطقه، شاهد از بين رفتن كوير بوده ایم كه از حالت بكر بودن خارج شده و اين در شرايطي است كه جاده اي از قم زده شده كه فاصله اين دو جاده بيش از 50 كيلومتر است.

چه اقداماتي توسط شما و جمعيت كوير سبز كاشان براي جلوگيري از احداث بزرگراه آران و بيدگل شده است؟
در ابتدا نامه اي برای معاون محترم رئيس جمهور، خانم دكتر ابتكار ارسال شده كه رو نوشت آن به رياست محترم مجلس شوراي اسلامي، نماينده ولي فقيه در كاشان، استاندار محترم استان اصفهان و... ارسال شد.
همچنین با ایجاد کمپینی در شبکه‌ اجتماعی فیس‌بوک مخالفت خود با احداث این آزادراه به کمک فعالین محیط زیست پی‌گیری كرديم.

احداث بزرگراه آران و بيدگل و اثرات مخرب آن بر اکوسیستم منطقه 

آيا مي توانيد گزينه مناسب تري را در آينده براي جايگزين كردن اين مسير به دولت پيشنهاد كنيد؟
اختلاف مسير جاده آران و بيدگل تا چرم شهر و جاده كاشان- قم – چرم شهر واقعا چقدر است؟ آيا ارزش اين را دارد كه منابع طبيعي محيط زيست كشورمان را بخاطر چند كيلومتر به مرز نابودي بكشانيم؟ تصوير نقشه منطقه، قضاوت را برای مردم میسر خواهد کرد.و صحبت پایانی:
براي حفظ محيط زيست طبيعي كشورم كه به نفع تمامي موجودات زنده است، با تمام توان تلاش خواهم كرد.
 

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها