نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 4 اسفند 1393  -   5:47:57 قبل از ظهر(AM)
پرینت بگیرید
جایگاه های شادی در کشور ایجاد شود

زندگی سالم: بی‌شک هیچ انسانی بدون شادی نمی‌تواند به رضایت از زندگی برسد و طعم آرامش را بچشد، اما متأسفانه شادی نیاز رنگ باخته جامعه امروز ایران است.

به گزارش سایت زندگی سالم، محقق و پژوهشگر جشن ها و بزم های ایرانی گفت: بر اساس مؤسسه تحقیقات امور بین المللی اجتماعی، ایران دومین کشور افسرده در جهان است.

محمدعلی دادخواه در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم اظهار داشت: در آمار ذکر شده، نزدیک به یکصد آیتم از ویژگی های کشورهای افسرده ارایه شده است.

وی افزود: عدم استفاده از رنگ های روشن بر در و دیوار و استفاده نکردن از روپوش های شاد و رنگی برای کارمندان زن و مرد در ادارات از ابتدایی ترین دلایل مؤثر در ایجاد افسردگی در مردم ایران است.

دادخواه ادامه داد: در کشورهایی که رشوه خواری  و رانت خواری مشاهده می‌شود، از ویژگی های آن کشورها، افسرده بودن مردم آن کشورها است.

محقق و پژوهشگر جشن ها و بزم های ایرانی گفت: آخرین رئیس دانشکده حقوق دانشگاه هاروارد در تحقیقاتی که در ارتباط با حق شادمانی انجام داده می‌گوید در صف ایستادن مثلاً در صف نان یا بنزین که بسیار در ایران مشاهده می شود، زمینه بروز افسردگی را در افراد بالا می برد.

وی ادامه داد: برخی از عوامل از جمله پوشیدن لباس های تیره یا در صف ایستادن اگر چه افسردگی لحظه ای ایجاد می کند اما تکرار این اقدامات سبب استمرار پیدا کردن آن و در نهایت افسردگی خاص و مزمن می شود  و این افسردگی در وهله اول در فرد به شکل گلایه کردن، خود را نشان می دهد.

دادخواه بیان داشت: کتاب خارجی با عنوان چیدمان شادمانی در سال 2014 در حالی به چاپ رسیده که اکثر مطالب آن یک هزار سال پیش در اشعار و سخنان بزرگان، عالمان و شعرای عارف ایران از جمله حافظ، فردوسی و نظامی وجود داشته است.

وی با بیان اینکه ایران با وجود چنین اشخاصی و با توجه به اینکه یک کشور ثروتمند است و سطح سواد در مردم این کشور بالا است، امروز رتبه دوم افسردگی را در جهان بدست آورده است، گفت: این عنوان در سال 2011 به ایران داده شده است.

این محقق و پژوهشگر جشن ها و بزم های ایرانی اعلام کرد: حرص و طمع و آز از دیگر عوامل ایجاد افسردگی در افراد است و از آنجائیکه مردم ایران همواره بدنبال درآمدزایی بالا هستند و کمتر قناعت، پیشه می کنند به همین دلیل زمینه بروز افسردگی در این مردم بیشتر است.

وی گفت: در جامعه ای که مردم به حق خود نمی‌رسند، افسردگی ایجاد می شود.

دادخواه اعلام کرد: بر اساس تحقیقات کشورهایی همچون آمریکا و فرانسه، میزان افسردگی در کشورهایی که سازمان های مردم نهاد بسیار است و به نوعی مردم در تصمیم گیریهای جامعه مشارکت دارند و حس مشارکت در حکومت بین مردم آن جامعه بالا است، بسیار کمتر است.

وی با اظهار اینکه با ایجاد ساختارهای محله محور و مشارکت  دادن مردم در تصمیم گیری های کشوری و همچنین ایجاد جایگاه های خاص شادی، می توان زمینه بروز نشاط و شادی را در مردم ایران افزایش داد، گفت: در همین راستا رسانه ملی از جمله صدا و سیما و رادیو تلویزیون می توانند با پخش فیلم ها و برنامه های شادی بخش و تئاترهای شادی آفرین و جنگ شادی، مردم را به سمت نشاط بکشانند.

محقق و پژوهشگر جشن ها و بزم های ایرانی اعلام کرد: ارسال پیامک های جوک در بین مردم ایران که رواج دارد و به سخره گرفتن امور، نشانه افسردگی مردم ایران است؛ زیرا که با این اقدام به دنبال نشاط فردی هستند و به نوعی عقده گشایی می کنند.

وی گفت: دولتمردان می توانند با نزدیک شدن به ایام سال جدید با فراهم کردن مسافرت های آسان و ارزان، یا مثلا در ایام خاص سال مثل شب یلدا با تخفیف ویژه روی اقلام مثلا 50 درصد تخفیف روی میوه ها یا با ایجاد فضای شاد مثلا برای چهارشنبه سوری، مردم را به سمت شادی و نشاط ببرند.

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها