نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 19 اسفند 1393  -   9:36:09 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید

زندگی سالم- میرمهرداد میرسنجری*: در نشست اخیر مقام های منابع طبیعی و محیط‌زیست کشور با رهبر معظم انقلاب اسلامی، ایشان بیانات بسیار مهمی فرمودند که با توجه به چشم انداز روبه قهقرای سوءمدیریت محیط زیستی در کشور، ضرورت توجه عملی مسئولان مربوط به دغدغه های کارشناسان، متخصصان و سازمان های مردم نهاد محیط زیستی کشور را می طلبد.

بی‌تردید هر بند این هشدارها متضمن تایید دغدغه‌ها و واکنش‌های سازمان های مردم نهاد طرفدار محیط زیست است که در سال‌های اخیر به طور عام و در ماه‌های اخیر به طور خاص در مسئله آشوراده نمود بیشتری یافته است.

رئيس محترم سازمان حفاظت محیط زیست با زیر پا گذاشتن اصول تخصصی و قانونی محیط زیستی و حتی بر خلاف نظر خود هنگامی که در شورای شهر تهران مسئولیت بر عهده داشت (و مخالف صد در صد تغییر کاربری آشوراده بود)، امروز با کمال تعجب به تنها مدافع تغییر کاربری مخرب جزیره حفاظتی آشوراده به گردشگری تبدیل شده است!

سخنان اخیر خانم دکتر ابتکار مبنی بر اینکه نه تنها جزیره آشوراده را به گردشگری وا می‌سپارد، بلکه حتی دیگر مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را هم برای انجام طرح‌های گردشگری آماده می‌کند، لجاجت علیه خواست همگانی جامعه دغدغه‌مند محیط زیست ایران است.

تاسف بارتر آنکه در همین زمینه مرجان نازقلچی، فرماندار بندرترکمن از اجرای طرح اسکان مسافران نوروزی در جزیره‌ای خبر می‌دهد که نه تنها به عنوان بخشی از ذخیره‌گاه زیست‌کره، بلکه به عنوان زون 2 حفاظتی مطلقا نباید هیچ طرح گردشگری را به خود ببیند.

ایشان با طرح ادعایی غیرعلمی و غیرتخصصی گفته «اجرای این گونه طرح‌ها آسیبی به محیط‌ زیست این جزیره نخواهد زد» و «نمی‌توان به دلیل نگرانی از برخی اقدامات احتمالی تخریبی گردشگران، قید استفاده از ظرفیت‌های گردشگری آن را زد».

به راستی اظهارات این دو مدیر اجرایی کشور آیا در تعارض کامل با دغدغه‌های مقام معظم رهبری نیست؟

اکثریت قریب به اتفاق متخصصان و استادان دانشگاه‌ها و گروه‌های مردم نهاد محیط زیستی بر این اعتقادند تفاهمنامه گردشگری آشوراده، سرپوشی بر سوءاستفاده از این موهبت طبیعی خدادادی در راستای منافع اقتصادی معدودی ذی‌نفعان معلوم‌الحال و کاملا بر خلاف منافع ملی و در نقطه مقابل وظیفه نظارتی سازمان متولی حفاظت محیط‌زیست تلقی می‌شود.

اصول تخصصی حفاظت محیط زیست و نهاد مرجع بین‌المللی محیط زیستی IUCN تاکید می‌کند آشوراده به عنوان زون 2 حفاظتی، ذاتا نمی‌تواند به هیچ روی به عنوان زون 3 و 4 گردشگری تغییر ماهیت دهد.

قابل توجه اینکه تاکیدات مصرح مقام معظم رهبری بر اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تاکید دارد که هر اقدام اقتصادی مخرب محیط‌زیست ممنوع است. همچنین تفاهمنامه تغییر کاربری جزیره آشوراده به گردشگری، اقدامی غیرقانونی و بر خلاف نص صریح ماده 1، ماده 6 و ماده 8 و ماده 16 قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست است که وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست را پیشگیری و ممانعت از هر نوع آلودگی و اقدام مخربی که منجر به از بین رفتن تعادل اکولوژیک طبیعت می‌شود، تعریف می‌کند.

این اصول قانونی، سازمان حفاظت محیط زیست را قائم مقام قانونی دولت در مناطق چهارگانه می‌داند که حق واگذاری این مناطق را ندارد و هر گونه فعالیت حتی در حد بوته‌کنی را در این مناطق ممنوع دانسته است. از این رو، اجرای تغییر کاربری آشوراده به گردشگری در این منطقه مستلزم تغییر کاربری منطقه است و در نتیجه اقدام اخیر سازمان حفاظت محیط زیست یک قانون‌شکنی آشکاراست. همچنین به موجب قانون الحاق ایران به کنوانسیون تنوع زیستی مصوبه سال ١٣٧٤ مجلس شورای اسلامی، دولت ایران متعهد به حفظ تنوع‌زیستی و شبکه مناطق حفاظت شده کشور شده است و از این رو، موافقت با هر گونه اقدام مغایر با ضوابط حاکم بر مناطق چهارگانه، تخطی از قانون است و منجر به خدشه دار شدن اعتبار دولت ایران نزد مجامع بین‌المللی از جمله یونسکو، اتحادیه جهانی حفاظت، کنوانسیون رامسر، کنوانسیون حفاظت از تنوع‌زیستی و کنوانسیون حفاظت محیط زیست دریای مازندران می‌شود.

در این میان با توجه به اهتمام ویژه مقام معظم رهبری به حفاظت محیط زیست که سال‌های پیش به اجرای تنها اخطار قانون اساسی تاریخ جمهوری اسلامی ایران منجر شده است(اخطار قانون اساسی حضرت آیت ا... خامنه‌ای به عنوان رئيس جمهور وقت در تاریخ 9/2/1366 به فرمانده وقت سپاه، آقای محسن رضایی، در خصوص احترام به اصل 50 قانون اساسی و عدم ورود به مناطق حفاظت شده جهت عملیات نظامی)، لغو تفاهمنامه مخرب ضد محیط زیستی تغییر کاربری آشوراده خواست مشترک تمامی سمن‌های عضو ستاد مردمی نجات آشوراده به عنوان بزرگ‌ترین تشکل محیط‌زیستی مردم نهاد کشور است.

* عضو ستاد مردمی نجات آشوراده

منبع: سایت ستاد مردمی نجات آشوراده

 

اخبار مرتبط:
استراتژی و سیاست های راهبردی بزرگترین ائتلاف مردمی محیط زیست کشور تعیین شد
حمایت از محیط زیست، بهترین عیدی مقام معظم رهبری به فعالان محیط زیست بود
مردم درباره عملکرد دستگاهها در حفظ محیط زیست قضاوت کنند
نمی گذاریم دومینوی واگذاری مناطق حفاظت شده شکل بگیرد
عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست با معيارها و استانداردهاي جهاني همخوانی ندارد
اجازه نخواهیم داد آشوراده به دست سرمايه‌گذارها و تاراجگران، نابود شود
با ماندن ابتکار در سازمان حفاظت محیط زیست، امیدی به نجات محیط زیست کشور نیست!
جزئیات مراسم هفته نجات آشوراده اعلام شد
مدیریت پایدار یا سوء مدیریت ناپایدار!
همایش مردمی نجات آشوراده برگزار می شود
بازاریان ترکمن خواستار لغو تفاهم نامه واگذاری آشوراده شدند
براساس کنوانسیون رامسر و نص صریح قانون اساسی، دخل و تصرف در آشوراده ممنوع است
ائتلاف ملی برای نجات محیط زیست کشور به زودی آغاز به کار می کند
وزیر صلح، روز جمعه 10 بهمن ماه به آشوراده می رسد
13  تا 20 بهمن ماه به نام هفته نجات آشوراده نامگذاری شد
یک زن جهانگرد ایرانی، تهران تا آشوراده را رکاب می زند

انتشار نامه جعلی پنجاه تشکل زیست محیطی کشور با چه هدفی صورت گرفت؟!
تشکیل ائتلاف ملی برای نجات محیط زیست کشور
شکایت ستاد مردمی نجات آشوراده از سازمان حفاظت محیط زیست کشور
جعل امضای 50 تشکل زیست محیطی برای سرکوب اعتراضات مدنی مخالفان تفاهمنامه آشوراده!
چرا برنامه مناظره در خصوص بررسی کاربری اراضی آشوراده پخش نشد؟
 محیط زیست ایران به ثانیه های آخر حیات رسیده است
پخش برنامه مناظره در خصوص بررسی کاربری اراضی آشوراده
 پرونده آشوراده تحویل مجلس شد
آشوب واگذاری آشوراده، گریبان سازمان بازرسی کشور را هم گرفت
اعلام موجودیت و آغار به کار رسمی ستاد مردمی نجات آشوراده
سخنی با هر که به او مربوط است و البته سازمان های مردم نهاد
اعتراض به اجرای طرح گردشگری در جزیره‌ی آشوراده
سازمان های مردم نهاد قانع نشدند؛ آشوراده رفت؟!
آشوراده واگذار شد! و ابتکار، نامه فعالان محیط زیست را بی جواب گذاشت

راه اندازی کمپین نجات زیستگاه، آغازی است برای تشکیل ائتلاف سبز؟
تشکیل ائتلاف سبز، تنها راه مبارزه با سرطان

 

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها