نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 25 شهريور 1392  -   8:08:47 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
میراث فرهنگی ایران حمایت جهانی را از دست می دهد؟

زندگی سالم: برج جهان‌نمایی که زمانی خاتمی، رئیس جمهور وقت آن را کاخ نامید و تاکنون یونسکو هشدارهای بسیاری را جهت تخریب آن داده است، به جز لکه دار شدن شخصیت بین‌المللی ایران چیزی به دنبال نداشته است.

به گزارش سایت زندگی سالم، برج جهان‌نما نام بنایی است که توسط شهرداری اصفهان در حوالی میدان امام حسین اصفهان ساخته شد و به لحاظ قرارگیری در منظر تاریخی و فرهنگی میدان نقش جهان، طبقاتی از آن تخریب گردید. این بنا در سال ۱۳۷۵ با تخریب کاروانسرای تاریخی «تحدید» که به عنوان بخشی از مجموعه چهار باغ اصفهان در سال ۱۳۱۰ به شماره ۱۰۹ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده بود، با کاربری تجاری و فرهنگی احداث گردید.

به لحاظ آنکه بلندی این بنا در منظر تاریخی و فرهنگی میدان نقش جهان قرار داشت، یونسکو در سال ۱۳۸۰ برای اولین بار موضوع قرار دادن میدان نقش جهان را در فهرست میراث در خطر مطرح نمود. ارتفاع اولیه ساختمان تجاری جهان نما حدود ۵۰ متر بود. این بنا در فاصله ۷۰۰ متری میدان نقش جهان قرار دارد. بازرسان یونسکو پس از بازرسی از محل اعلام کردند «خط آسمانی و منظر تاریخی و فرهنگی میدان نقش جهان مخدوش شده و دولت ایران موظف است نسبت به تعدیل برج جهان‌نما اقدام نماید.»

سرانجام برج جهان‌نما در تاریخ ۸ بهمن سال ۱۳۸۴ تعدیل گردید و دوطبقه بالایی آن تخریب شد تا به منظر فرهنگی میدان آسیبی وارد نشود و در بازرسی که یونسکو سال گذشته از این برج داشت آخرین اخطار را برای تخریب پایه‌های باقی مانده داد که هنوز مقداری از آن باقی مانده است.
وکیل پرونده حقوقی برج جهان‌نما با اشاره به معاهدات متعددی که ایران در میان اسناد بین‌الملل امضا کرده است، در گفتگو با سایت زندگی سالم تصریح کرد: ایران متعهد به حفظ میراث فرهنگی بر مبنای موازین بین‌الملل است و با توجه به قانون 9 مدنی، معاهدات بین‌المللی در حکم قوانین داخلی است.

وی افزود: بر همین اساس آسیب و زیانی که برج جهان‌نما وارد می‌کند در تخلف از معاهدات ایران است.
محمد علی دادخواه ادامه داد: از سوی دیگر دادگاهی در اصفهان دستور توقیف برج جهان نما را صادر کرده است و کارشناسان فن نیز صراحتا اعلام داشتند که این ساختمان به نما، حیثیت و اعتبار میراث فرهنگی اصفهان که ثبت جهانی شده خسارت‌های غیر قابل جبرانی وارد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این اتفاق در دوران ریاست جمهوری خاتمی افتاد، بیان کرد: به گونه‌ای که وی در اجلاس اپک صراحتا این برج را کاخ نامید.
این حقوقبان بین الملل اضافه کرد: پس از اعتراض یونسکو، ایران متعهد گردید نسبت به کاهش و تعدیل برج جهان‌نما اقدام کند و اکنون نیز قسمت دیگری از آن باقی مانده است.

وی تخلف در این مورد را سرشکستگی ایران دانست و تاکید کرد: اگر ایران به تعهد خود در این زمینه عمل نکند کشور ایران جزو کشورهای دچار بحران می‌شود و حمایت جهانی را از دست می‌دهد.
دادخواه گفت: چندان دور نیست که اگر این قسمتی که هیچ زیبایی و ثمری برای برج جهان‌نما ندارد حفظ شود، مجدد از ناحیه یونسکو مورد بازخواست قرار گرفته و هیچ ثمری به جز لکه دار شدن شخصیت بین‌المللی ایران ندارد.

وی خاطر نشان کرد: چنانچه یونسکو برای یک مورد پیش پا افتاده چندین بار هشدار دهد بدون شک ایران در مرز کشورهای در حال بحران قرار می‌گیرد.
این دوستدار میراث طبیعی و فرهنگی بین‌الملل با اشاره به اینکه مسئولین باید نسبت به این امور حساس باشند، افزود: برای وفاداری به قانون سرزمین میراث فرهنگی و حفظ امنیت خودمان هیچ پیوند و رابطه‌ای را برتر از قانون ندانیم تا آیندگان داوری درستی نسبت به کار ما داشته باشند.

اخبار مرتبط:
شهرداری اصفهان به حکم دادگاه توجهی ندارد
دیوارهای مدخل ورودی مدرسه چهارباغ تخریب شد
سلب حمایت فرهنگی سازمان ملل از بنای ارزشمند میدان نقش جهان
نماینده میراث فرهنگی خواستار توقف احداث تونل متروی اصفهان شد 
تخت جمشید در حال نابودی است
ادامه تخلفات در جریان احداث تونل متروی اصفهان
امروز؛ دادگاه متروی اصفهان در تهران برگزار شد
وکیل پرونده قضایی متروی اصفهان در آستانه آغاز به کار دادگاه عاملان تخریب آثار میراث فرهنگی اصفهان در تهران، خواستار شد؛ صدور دستور توقف عملیات مترو در اصفهان
مدرسه‌ی چهارباغ با فعالیت مترو پیش از سی‌وسه پل تخریب می‌شود
همه تناقضات مهندس! مدیر عامل مترو:عبور مترو می تواند به سی و سه پل آسیب بزند
عبور کانال مترو سبب آسیب سی‌وسه‌پل شده است
پرونده متروی اصفهان بار دیگر به دادگاه کشیده شد
پيامد عبور مترو اصفهان از خيابان چهارباغ؛ سي‌و‌سه پل ترك برداشت
از سوی تشکل های غیر دولتی کشور؛ گشایش پرونده تخلفات مدیران متروی اصفهان در دادسرای تهران
راه بیراهه مدیران شهری در پرونده متروی اصفهان
متروی اصفهان را باید همچون جهان‌نما به سازمان یونسکو کشاند
همایش مترو اصفهان و ابعاد گسترده آن
لجبازی شورای شهر، شهرداری و میراث فرهنگی بر سر متروی اصفهان
احتمال نشست سي و سه پل وجود دارد
عمليات حفاري مترو اصفهان اطراف سي و سه پل باز هم متوقف شد
احتمال نشست خيابان در نزديكي سي و سه پل افزايش يافت
متروی اصفهان در تنگنای سیاست‌زدگی مدیران شهری
شهردار اصفهان در آستانه استیضاح شورای شهر

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها