نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 24 دی 1392  -   9:50:28 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
بررسی آرایش سیاسی اصلاح طلبان در انتخابات آینده مجلس
حمیدرضا جلایی پورزندگی سالم: یک جامعه‌شناس گفت: منسجم‌ترین نیروهای سیاسی در خاورمیانه، اصلاح‌طلبان هستند و نشان دهنده ظرفیتی است که در کشور وجود دارد اما آن‌ها یک مشکل بزرگ دارند و این که برخی از آنها حکومت‌پرست و قدرت‌پرست شده‌اند.

حمیدرضا جلایی پور در گفتگو با خبرنگار سایت زندگی سالم افزود: تعداد اصولگراهایی همچون ناطق نوری و علی مطهری باید زیاد شود و اگر این اتفاق بیفتد آن‌ها نیز قوی تر می‌شوند و پایگاه وسیع‌تری پیدا می‌کنند و اصول‌گراها و اصلاح‌طلبان باید برای تحول‌خواهان هم در فضای رقابت سیاسی و قانونی جایگاهی قائل باشند، زیرا دو جناح سیاسی اصلاح طلب و اصول گرا همه ی اقشار مردم را نمایندگی نمی کنند.

اصلاح طلبان، واقعیت ایران را شناخته و ساخته اند
این استاد دانشگاه تهران اظهار داشت: معتقدم اصلاح‌طلبان، واقعیت ایران را شناخته و آن را ساختند و فهمیدند که با وجود همه نارضایتی‌ها مردم در انتخابات شرکت خواهند کرد و اعلام کردند که با وجود اینکه برخی مسائل سال 88 پاسخ داده نشده است، در انتخابات شرکت می‌کنند.

جلایی پور با بیان این که موفقیت اصلاح‌طلبان درفضای جامعه مدنی به چند عامل بستگی دارد، تصریح کرد: این عوامل شامل میزان فعالیت اصلاح‌طلبان از یک سو و میزان مانع‌تراشی افراطیون در برابر آن‌ها از سوی دیگر می باشد.

وی اضافه کرد: تاکنون اصلاح‌طلبان توقعات خود را از دولت، کنترل کرده‌اند و دقیقا درک می‌کنند که دولت روحانی در چه فضای سختی کار می‌کند؛ هر چند افراط ‌گرایان در این روزها مدام اقداماتی می‌کنند که بگویند در دولت جدید چیزی تغییر نکرده است.

گروه های اصلاح طلب، مطالبات قانونی خود را دنبال کنند
این کارشناس و فعال سیاسی یادآور شد: در این فضا گروه های اصلاح‌طلب باید مطالبات قانونی خود را پیگیری کرده و برخوردی فعال و مثبت در جامعه داشته باشند و به دولت کمک کنند تا جامعه ایران را از بحران اقتصادی و سیاست خارجی به صورت سرافرازانه بیرون آورد.

جلایی پور اذعان داشت: مهمترین امر این است که اصلاح‌طلبان و دولت روحانی نباید وارد میدان تندروی افراطی‌ها شده و با بازی آن‌ها سرگرم شوند بلکه باید به انسجام خود ادامه دهند؛ علاوه بر این که در حال حاضر جبهه اصلاحات حضور هاشمی را دارد که مردم او را به‌ خاطر اینکه در سال های اخیر بطور آشکار در کنار مردم ایستاده، حمایت می‌کنند.

این جامعه شناس با بیان این که علاوه بر دولت، دایره دوم اصلاح‌طلبان نیروهای مرتبط، سازمانی و تشکیلاتی این جریان در سراسر کشور است، تاکید کرد: تعداد دایره دوم اصلاح طلبان از هسته مرکزی بیشتر است؛ علاوه بر آنها حلقه سوم است که شامل نیروهای تحصیل کرده و دانشجویی می باشد که حامی نخست جریان اصلاح‌طلب و توسعه‌گرا و دموکراسی‌خواه در دانشگاه‌ها، مراکز اداری، تحقیقاتی، پژوهشی و فنی هستند.

دولت باید ضعف رسانه ای خود را برطرف کند
جلایی پور با اشاره به این که مهم‌ترین پاشنه‌ی آشیل دولت، ضعف رسانه‌ای‌ آن است، خاطرنشان کرد: البته برخی تحرکات شخصی مثل توییتر روحانی یا صفحه فیس‌بوک ظریف گام خوبی بوده اما کافی نیست و دولت باید آگاه باشد که مخالفانش در هر دو طیف سیاسی نسبت به آن‌ها برتری رسانه‌ای دارند و تلاش می کنند به مرور حامیان روحانی کم شوند.

این استاد دانشگاه تهران بیان داشت: جریان اصلی و سنتی اصولگرایان را نمی‌توان جزو جریان افراطی عنوان کرد چرا که ریشه ‌دار است و اتفاقا از نظر اقتصادی و سیاست خارجی هم مواضع نزدیکی به دولت دارد.

وی افزود: معتقدم اگر این جریان سنتی اصول گرا به سمت شفافیت سیاسی و سیاست‌ ورزی حرفه ‌ای و قانونی و اخلاقی حرکت کند و از حاکمیت قانون دفاع نماید، در این شرایط شفافیت و برابری بازی سیاسی، در هر انتخاباتی از جمله انتخابات آتی مجلس حداقل 15 درصد آرا را دارد و اصلاح‌طلبان نیز بر بیش از 20 درصد از آراء مردم می‌توانند تاثیر بگذارند.
پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها