نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 11 بهمن 1392  -   6:05:18 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
گرد بی مهری بر بالهای اولین فرشتگان  حامی انسانمهدی رفائی- زندگی سالم: باز هم مادر را دیر به بیمارستان رساندند، از درد همچون آهوی تیر خورده ای به خود می پیچد وزیر لب از حضرت زهرا (س) کمک می طلبد، ولی این وضع برای ماماها چیز عجیب و جدیدی نیست و هر روز با آن سر وکار دارند. زن را از یکی از روستاهای اطراف آوردند، مادرش می گوید فکر می کردیم قابله در روستاست، نمی دانستیم رفته سفر؛ برای همین زودتر نیامدیم! یکی از پرستارها نگاه معناداری به مادر زائو می کند و می گوید: مادرجان دوره ماماچه ها و قابله ها گذشته است، چطور بچه های خودتان را به دست آنها که هیچ مدرکی ندارند و امکاناتشان هم بهداشتی نیست به کشتن می دهید؟

زائو هیچ پرونده پزشکی ندارد و ماماها مجبورند همه وضع مادر را از صفر چک کنند، با وجودی که بچه اش رسیده و زمان زیادی برای زایمان ندارد، تازه مادرش می گوید صبح هم در مزرعه کار می کرده است؟!

دستگاههای سی تی اسکن و مامو گرافی حکایت از وضع نادرست قرار گرفتن کودک دارند، کودک در حال تولد وارونه است و بند نافش هم به دور گردنش پیچیده! و این یعنی 80 درصد خفگی نوزاد و حتی امکان مرگ مادر، اما با این وجود، فرشتگانی که اینجا نگهبان ورود این کودک به زندگی هستند هرگز ناامید نمی شوند، سریع دستور دادند تا نرمش های خاصی با کمک پرستاران روی اندامهای زائو انجام شود و ضمن این تحرکات، خوشبختانه کودک در رحم مادر، چرخ خورد و مراحل زایمان و تزریقات خاص یکی پس از دیگری انجام شد و این لحظه ورود انسانی دیگر به این دنیاست و این ماماها چونان فرشتگان، اولین یاریگر این انسان بر روی زمین بودند.

اگرچه کار زیاد تمیزی نیست ولی آن را به عشق دیدن نوزادی که برای نخستین بار به جهان می نگرد انجام می دهند و چه چیز می تواند زیباتر از به دنیا آوردن یک کودک باشد. این قهرمانان که نقش زیادی در سالم به دنیا آمدن انسان دارند در کشور ما، تازگی ها با هزار تلاش، روزی در تقویم اردیبهشت برایشان در نظر گرفته شده، اما با وجود اینکه سالها درس خواندند و همپای پزشکان، سختی های کنکور با رتبه بالا و دروس سخت دانشگاه را پشت سر گذاشتند و کار روزمره آنها هم به مراتب سخت تر و پر استرس تر از پزشک هاست، متاسفانه درکشور ما از حقوق کافی و مزایای عادلانه برخوردار نیستند و منزلت اجتماعی آنها نیز رشد نکرده است، حقوق ناکافی و عدم اشتغال دایم و بیکاری بسیاری از فارغ التحصیلان و عدم شآن و منزلت سزاوار اجتماعی در کنار دهها مشکل دیگر، فرشتگانی که اولین حامی و یاریگر انسانها هستند را در جامعه پزشکی به گوشه انزوا کشانده است.

65 درصد ماماها بيكارند
این آمار از جامعه فارغ التحصیل، اتخاذ شده، اما بسیاری از ماماهای سابقه دار نیز این روزها طعم بیکاری را چشیده اند؛ بر اساس شاخص‌هاي بين‌المللي براي هر يك ‌هزار نوزاد، نيازمند به 30 تا 50 ماما هستيم. از سوي ديگر سالانه يك ميليون و 300 هزار نفر متولد مي‌شوند. با توجه به نرخ رشد جمعيت كشور، نبايد ماماي بيكار داشته باشيم و بيكار بودن ماماها نشان‌دهنده آن است كه ساختار نظام سلامت ملي در زمينه ماماها به درستي تعريف نشده است.

بنا بر اعلام سازمان نظام پزشکی کشور، در سال 57 از حدود 274 مادر باردار از هر 100 هزار مادر باردار، فوت مي‌كردند و مرگ و مير كودكان زير پنج سال 174 در 100 هزار تولد بود و مرگ و مير كودكان زير يك سال، 127 در هزار نفر بود. اين در حالي است كه شاخص مرگ و مير مادران باردار در حال حاضر به 20 مادر در هر 100 هزار نفر رسيده است و مرگ و مير كودكان زير يك سال به 11 تا 12 كودك در هر هزار نفر رسيده است. اين موفقيت حاصل نشده است به جز با تحقق هماهنگي كل اعضاي تيم سلامت. البته بخش مهمي از اين موفقيت مرهون زحمات ماماهاست.

رئیس سابق نظام پزشکی کشور نیز گفته است: در سال 57 حدود 50 درصد از زايمان‌ها در شرايط غيربهداشتي به وسيله افراد فاقد صلاحيت انجام مي‌شد اما در حال حاضر 95 درصد زايمان‌ها را افراد ماهر در شرايط نسبتا مناسب انجام مي‌دهند.

صدر با اشاره به بيكاري ماماها اظهار داشته: بيكاري ماماها يك دغدغه است كه به طور دائم تكرار مي‌شود و لازم است متوليان نظام سلامت به آن توجه كنند. در حال حاضر دوسوم ماماها مشكل بيكاري دارند كه اين يك مشكل بسيار مهم در كشور محسوب مي‌شود.

وي در ادامه افزوده است: بر اساس شاخص‌هاي بين‌المللي براي هر يك‌ هزار نوزاد، نيازمند به 30 تا 50 ماما هستيم. از سوي ديگر سالانه يك ميليون و 300 هزار نفر متولد مي‌شوند. با توجه به نرخ رشد جمعيت كشور، نبايد ماماي بيكار داشته باشيم و بيكار بودن ماماها نشان‌دهنده آن است كه ساختار نظام سلامت ملي در زمينه ماماها به درستي تعريف نشده است.

گرد بی مهری بر بالهای اولین فرشتگان  حامی انسانچرا ماماها نمی توانند مستقل کار کنند؟
زهرا امری، که یک ماما است می گوید: ماما در کشورهای دیگر می‌تواند در منازل و بیمارستان‌ها به تنهایی عامل زایمان طبیعی باشد اما در ایران زایمان باید زیرنظر متخصص زنان انجام شود و ماما نمی‌تواند مستقل کار کند.

وی با بیان این‌که زایمان به شیوه‌ی طبیعی جزو شرح وظایف ماماست، گفت: متخصص زنان، موظف به انجام زایمان به شیوه‌ی سزارین است اما متخصصان هم برای کسب درآمد بیشتر، مادران را به زایمان به شیوه‌ی سزارین تشویق و سبب افزایش آمار زایمان به این شیوه‌ در کشور شده‌اند.

این عضو جمعیت مامایی ایران گفت: برای کاهش آمار سزارین باید استقلال ماما حفظ شود و این‌که یک متخصص در خصوص شیوه‌ی زایمان اظهار نظر کند کار چندان صحیحی نیست.

امری، قراداد نبستن سازمان‌های بیمه‌گر با ماماها را از دیگر مشکلات این دسته از افراد دانست و گفت: از این‌رو هر ماما باید با یک متخصص زنان در ارتباط باشد تا بتواند داروها و آزمایش‌های خود را نسخه کند. این سبب شده میزان مراجعه به ماما کاهش یابد.

وی با اظهار تاسف از این‌که مامایی جزو مشاغل سخت و زیان‌آور به‌ شمار نمی‌آید، یادآور شد: از این‌رو ماما باید به ‌مانند کارمندان دیگر 30 سال خدمت کند.

بلاتکلیفی47 هزار دانشجوی سال آخر مامائی/ تنها برای 13 هزار نفر شغل داریم
مشخص نبودن جایگاه صحیح حرفه مامایی در جامعه، سلامت زنان، دختران و نوزادان را با مخاطراتی روبه رو كرده است؛ مخاطراتی كه آنقدر مهم هستند که جامعه جهانی بر آن داشته تا در روز جهانی ماما در ۱۵ اردیبهشت(مقارن با ۵ ماه مه) شعار زیر را مدنظر قرار دهد. «جهان اكنون به ماما بیشتر از هر زمان دیگری نیاز دارد.» مامایی رشته ای است كه در ایران نیز قدمتی كهن دارد و شروع فعالیت های آكادمیك آن به سال ۱۳۰۸ برمی گردد؛ رشته ای كه در طول زمان به جای پیشرفت با مشكلات زیادی روبه رو بوده است و به رغم كهولت سن هنوز نتوانسته دانشكده مستقلی به نام مامایی داشته باشد.

یعنی مشکلات حرفه مامائی، جهانی است چرا که این شغل فی ما بین پرستاری و پزشکی قرار گرفته و در قوانین و بخشنامه ها و مصوبات دولتی به طرز شایسته بدان پرداخته نشده است.

در ایران از 47 هزار دانشجوی مامائی، تنها برای 13 هزار نفر از آنها کار وجود دارد، چرا که به جنبه های دیگر این شغل مثل مشاوره زمان بارداری و گسترش زمینه اشتغال این حرفه پرداخته نشده و مرز این شغل و پزشکان متخصص زنان و زایمان، مشخص نیست.

به رغم این كه ماماها طیف متنوعی از خدمات را در بخش های دولتی ارائه می دهند تعرفه ای در ازای این خدمات دریافت نمی كنند، البته از سال ۱۳۸۲ قرار شد كه به ازای هر زایمانی كه ماما و پزشك به طور مشترك انجام می دهند ده درصد حق الزحمه پزشك به ماما اختصاص داده شود، این مسئله كه منجر به ترویج زایمان طبیعی می شود متاسفانه در بیش از ۵۰ درصد بیمارستان های كشور اجرا نمی شود و انگیزه كاری را از ماماها سلب كرده است.

به رغم این كه اداره بهداشت محیط و حرفه ای وزارت بهداشت، مامایی را از مشاغل سخت و زیان آور معرفی كرده است هنوز سازمان مدیریت و برنامه ریزی در این راستا اقدامی نكرده است و در حال حاضر ماماها با سی سال سابقه كار، بازنشسته می شوند. در حالی كه جامعه مامایی خواستار پنج سال بخشودگی در بازنشستگی است، تقاضایی كه اگر پذیرفته شود ضمن رفاه حال ماماها، اشتغال زایی را نیز به دنبال خواهد داشت.

در سال های اخیر اداره مامایی در وزارت بهداشت حذف شد. این حذف، اعتراضات زیادی را دربرداشت، چرا كه جامعه مامایی معتقدند فقدان اداره مامایی در سطح وزارت بهداشت می تواند مشكلاتی را برای این گروه كثیر در زمینه سیاستگزاری و برنامه ریزی ایجاد كند. در حال حاضر سازمان های بیمه گر خدمات مامایی(از جمله: حق ویزیت، سونوگرافی در بارداری، تنظیم خانواده) را تحت پوشش قرار نمی دهند. سابقاً سازمان های بیمه گر، متقاضی انجام فعالیت ماماها در قالب یك سازمان قانونی بودند تا دسترسی آسان تر به آنها داشته باشند. با وجود چنین شرطی، از سال ۱۳۷۴ كه ماماها به عنوان اعضای رسمی سازمان نظام پزشكی درآمدند هنوز این سازمان ها از عقد قرارداد با این قشر دریغ می كند.

امیدواریم با اضافه شدن اداره ای مستقل برای ماما ها در سطح وزارتخانه و تشکیل کارگروه های لازم، طرحهای کارآمدی جهت رفع مشکلات برای تصویب، راهی مجلس شود و مسئولین بیش از گذشته، این قشر تاثیر گذار را در نظر آورند تا جبران بی مهری گذشته را کرده باشند.
پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها