نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 19 بهمن 1392  -   6:30:51 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
مصطفی اقلیمااعظم شکوهی- زندگی سالم: مهمترین مساله ویران کننده خانواده‌های ایرانی در سال‌های گذشته طلاق بوده است. آمار طلاق مخصوصا در شهر تهران در سال‌های گذشته همواره روند صعودی داشته است. در حال حاضر بر اساس آمارهای رسمی، از هر 4 ازدواج تهرانی‌ها یکی از آن‌ها به طلاق منجر می‌شود. آمارهای غیر رسمی و شواهد موجود نیز گویای آمار طلاق خاموش به میزان 87 درصد در جامعه ایرانی است.

به گزارش زندگی سالم، قوانین موجود در خصوص مهریه، قوانین عرفی سخت بودن ازدواج، آمارهای طلاق، هجوم فرهنگ‌ بیگانه و آموزش‌هایی که نیست، اضلاع اصلی هستند که می‌توان از آن به عنوان دلایلی برای افزایش همخانه شدن دختران و پسران بدون ازدواج رسمی بر شمرد.

چندی پیش برای نخستین بار زنگ هشدار زندگی مشترک بدون ازدواج رسمی یا به عبارتی دیگر همخانه شدن دختران و پسران دانشجوی مجرد، توسط رییس کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران به صدا در آمد.

دختر و پسری که در جامعه و خانواده مسلمان رشد یافته، در سن جوانی و زمانی که می‌توانند تصمیمی برای تشکیل خانواده بگیرد، زندگی در خانه‌ی مجردی را با یک جنس مخالف ترجیح می‌دهند. سبکی متفاوت و نامعلوم از روابط اجتماعی که پیش از این در جامعه ایران کمتر دیده شده است. زندگی در خانه‌هایی که گفته می شود بستری برای شکل‌گیری آسیب‌های اجتماعی مختلف خواهند بود.

در همین رابطه، با مصطفی اقلیما، رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و دکترای مددکاری اجتماعی به گفتگو نشسته ایم.

علل به وجود آمدن پدیده همخانگی زن و مرد، آن هم بدون هیچ گونه ازدواجی در شهرهای بزرگ ایران چیست؟
در یک جامعه وقتی اقلیتی، نظری را داشته باشد،از سوی اکثریت جامعه، غیرطبیعی شمرده می شود. روابط همخانگی و زندگی کردن زن و مرد بدون هیچ گونه ازدواجی برای جامعه ای مانند ایران نیز خوشایند نیست و نمی توان آن را جزو رفتارهای درست به حساب آورد و اگر ادامه یابد، در زمانی، طبیعی به نظر خواهد رسید که امید است جامعه ما به آن زمان و طبیعی شدن همخانگی نرسد!

همخانگی زمانی اتفاق می افتد که فرد توان تامین مخارج زندگی خود را نداشته باشد؛ بنابراین برای مدت کوتاهی به صیغه کردن روی می آورد و به این ترتیب، مرد و زن هیچ تعهدی در قبال یکدیگر نخواهند داشت زیرا امکانات لازم برای یک زندگی درست در جامعه برای هیچ یک از زن و مرد وجود ندارد و نمی توانند تعهد اصلی زندگی یعنی امر مقدس ازدواج را داشته باشند.

افزايش زندگي‌هاي مشترک بدون ازدواج در ایرانآیا تاکنون آماری در خصوص همخانگی منتشر شده یا خیر؟
طبق آماری که سازمان ملی جوانان در پنج شهر بزرگ کشورگرفته، در حدود 30 درصد زنان جامعه ما در خانه های مجردی زندگی می کنند زیرا خانه های ایرانی کوچک شده و از زمان رئیس جمهور احمدی نژاد نیز خانه های مسکن مهر ساخته شد.

این خانه های کوچک اکثرا در حدود 60 متر هستند و جایی برای فرزندی که به 15 سالگی برسد در آنها دیده نشده است که قول می دهم که با این خانه های ایجاد شده و فرهنگ مرتبط با آن، در بیست سال آینده دیگر فرزند 15 ساله ای چه دختر و چه پسردر خانواده ها نخواهیم دید و همچون کشورهای اروپایی فرزندان در این سن باید از خانه پدری بیرون روند و در خانه ای جدا زندگی کنند.

علل دیگر به وجود آمدن این معضل چیست؟
علت به وجود آمدن این معضل، برنامه ریزی های نادرستی است که فرهنگ خانواده ایرانی را از بین برده و خانواده از بین رفته است به طوری که حتی در شهرهای کوچک آپارتمان سازی شد و خانه های مهر ساخته شد در حالی که شهرهای کوچک نیازی به آپارتمان سازی و خانه های کوچک ندارند و جایگاه خانواده متشکل از پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ در شهرهای کوچک نیزمورد تهدید قرار گرفته است.

مدیران و مسوولان جامعه چه وظیفه ای در قبال حل این معضل دارند؟
مسوولان باید توجه کنند که خانه هایی مطابق با فرهنگ ایرانی اسلامی برای مردم بسازند که در آنها جایگاه خانواده ایرانی حفظ شود؛ در حالی که خانواده ایرانی با این اوصاف از هم پاشیده شده است و تبدیل به خانواده گسیخته شده است.

اسلام تنها دینی است که پایه و اساس آن بر خانواده و کمک کردن آنها به هم برای بهبود زندگی استوار است. با این شرایط، کل فرهنگ ایرانی و اسلامی را از هم پاشیده ایم و حتی از کشورهای اروپایی هم بدتر شده است و به همین دلیل پدیده مجردی و همخانگی و بیماریهای چون ایدز به وجود آمد و اگر به همین شکل ادامه یابد طی 15 سال آینده پدیده همخانگی به صورت یک امر طبیعی رواج می یابد.

اگر مسوولان به دو رهنمود رهبر معظم انقلاب مبنی بر شایسته سالاری و پاسخگویی توجه می کردند و طی این 30 سال، افرادی در پست ها قرار می گرفتند که شایستگی مقام خود را داشتند و در برابر مردم نیز پاسخگو بودند، این همه مشکلات نداشتیم و برنامه های غلط ریخته نمی شد تا 10 سال بعد بگویند چه اشتباهی کردیم؛ هر چند کسی هم فردی را که دچار این اشتباه شده توبیخ نمی کند.

همه مشکلات امروز ما در نتیجه نداشتن شایستگی برخی مسوولان ما بوده است که متاسفانه روسای دولت ها از افراد، پاسخگویی نخواسته و اگرمردم گفتند، کسی گوش نکرده است. رسانه ها هم که به این مسایل توجه می کنند و مسوولانه به این مسایل پرداختند، مسوولان، ذره ای توجه نکرده اند.

اجرای برنامه های درست و حفاظت از حریم خانواده و فرهنگ ایرانی و اسلامی تا چه اندازه می تواند در رفع این مشکل یاری رساند؟
همه آسیب های اجتماعی امروز ما به عدم برنامه ریزی درست و اجرا نکردن حتی یکی از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب بازمی گردد؛ اگر مفهوم شایسته سالاری به واقع در کشور اجرا شود در حدود 90 درصد مشکلات از بین می رود زیرا شایسته سالاری به ای معنی که بهترین فرد حتی اگر مخالف طرف مقابل باشد، برای مسوولیت انتخاب شود که متاسفانه همیشه بدترین ها انتخاب می شوند.

اکثر جوانان برای فرار از خانواده، در شهرهای دیگر شغلی پیدا می کنند و یا در شهر خودشان شغلی وجود ندارد و مجبورند به شهرهای بزرگ بروند و خانه های مجردی تهیه کنند و با تامین نیازهای اولیه شان نیازی به ازدواج کردن نمی بینند و این پدیده به وجود می آید.

باید توجه کرد همانطور که اسلام برای خانواده، ارزش بسیاری قائل است، مسوولان نیز ذره ای از آن را درک کنند خانه های 60-40 متری نمی سازند که باعث ایجاد درگیری و طلاق و پدیده مجردی شود.

امیدوارم که مسوولان ما به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب به خصوص دو رهنمودی که ذکر آن رفت توجه کنند؛ که بسیاری از مسایل و مشکلات جامعه ایران با توجه به این دو رهنمود، برطرف خواهد شد.
پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها