نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 26 بهمن 1392  -   9:19:01 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
خنده و شادی حق همه فرزندان ایران زمین استاعظم شکوهی- زندگی سالم: امسال روز جهانی سرطان کودک با عنوان شعار اطلاع رسانی با هدف تشخیص زودهنگام سرطان در کودکان نامگذاری گردیده است. تعداد كودكان مبتلا به سرطان كه در 9 ماهه اول سال 92 به مؤسسه محك مراجعه كرده‌اند نسبت به زمان مشابه سال قبل 8/15 درصد افزايش يافته است.

سرطان؛ بیماری خاموشی که ناگهان رخ می نماید، دشمن پنهانی که فرد را خلع سلاح می کند و کودک و بزرگ هم نمی شناسد. به اطرافت که نگاه می کنی پای درد دل دوستی که می نشینی فراوان از موارد مبتلا به سرطان را می شنوی و گاهی نیز غم از دست دادن عزیزی به دلیل این بیماری، وجودت را فرا می گیرد.

اما بیماری سرطان واقعا چیست؟ چگونه به وجود می آید چرا گاهی حتی به کودکی چهار ساله یا حتی کمتر رحم نمی کند؟ این سوالی است که ذهن همه ما را به خود مشغول داشته. آیا راهی برای رهایی از این بیماری وجود دارد؟

گرچه هنوز عـامل اصلي بروز سرطان معلوم نيست لكـن بسيـاري ازسلولهـاي سرطاني گـاه از طريق جريـان خون به سـايـر اعضـای بدن سرايت كرده و در محـل جديد همچنان به تكثيـر و رشد خود ادامه مي‌دهنـد و بدين ترتيب براي سلولهاي مفيد و حياتي، توليد مشكل و دردسر مي‌نمـايند.

سرطان يك بيماري نيست بلكه نوعي از بيماري است و بيش از 200 نوع متفاوت از بيماري سرطان وجود دارد كه هر كدام به شيوه هاي خاص ايجاد مي شوند.

خنده و شادی حق همه فرزندان ایران زمین استسرطان، بیماری که بزرگ و کوچک نمی شناسد
سرطان، بیماری است که خطر بروز آن متوجه همه افراد اعم از کوچک و بزرگ می باشد اما در این میان شاید دردناک تر این است که این بیماری متوجه بسیاری از کودکان ما است و بسیاری از آنها را مبتلا کرده و کودکانی که باید صدای خنده و شادی شان همه جا را پر کند روی تخت بیمارستانها با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند.

اکثر بیمارستان ها روزانه با چندین مورد از افراد مبتلا به سرطان به ویژه کودکان سروکار دارند و بعضا این بیماری در این مراکز تشخیص داده می شود، موسسات خیریه فراونی نیز گاها در این زمینه فعالیت می کنند اما مرکزی که در حال حاضر به طور تخصصی و ویژه در زمینه کودکان سرطانی فعالیت می کند مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان(موسسه محک) است که کمابیش با فعالیت آن آشنا هستیم اما مراکزی این چنین نیز با کمبودهایی مواجه اند که دایره خدمات رسانی آن را تا حدودی محدود می کند.

مدير بخش خدمات حمايتي موسسه خيريه محك در گفتگو با خبرنگار سایت زندگی سالم با اشاره به خدمات این موسسه به کودکان مبتلا به این بیماری می گوید: مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با نام اختصاری “محک” از سال 1370 در قالب یک سازمان غیر انتفاعی- غیردولتی با انگیزه والای کمک به همنوع، فعالیت همه جـانبه خود را جهت حمایت از کودکان مبتلا بـه سرطان زیر 14 سال و خانواده‌های آنان آغاز کرده است. در طول دو دهه فعالیت، محک با بهره‌گیری از کمک‌های انسان دوستانه مردم نیکوکار و همراهی مدیران نیک اندیش و تلاش پیگیر نیروهای داوطلب و موظف خود به نتايج چشمگیری در حوزه های امور خیریه، درمان و تحقیقات دست یافته‌اند و به یکی از قطب‌های درمان در خاورمیانه تبدیل شده است.

شیرین صدیق نژاد محک، مقام مشورتی شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد را دارا است
شیرین صدیق نژاد با تاکید بر دریافت مقام مشورتی از شورای اقتصادی، اجتماعی سازمان ملل متحد(ECOSOC) می افزاید: عضویت در سازمان‌های معتبر بین المللی مرتبط با سرطان کودکان، احداث تنها بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان در خاورمیانه با زیر بنای 18000 متر مربع و امکانات کامل کلینیکی و پاراکلینیکی در سال 1386، اخذ رتبه پنجم جهان در استاندارد NGO Benchmarking از شرکت بازرسي بين المللي SGS به عنوان اولین سازمان غیردولتی درمنطقه خاورمیانه، انجام پروژه‌های تحقیقاتی- کاربردی با همکاری معتبرترین موسسات تحقیقات داخلی و خارجی همچون مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه تهران(انستیتو کانسر) و انستیتو گووستاوروسی کشور فرانسه، نشان دهنده فعالیت مؤثر این مؤسسه خیریه در سطوح پیشرفته ملی و بین المللی است.

شیرین صدیق نژاد اظهار می دارد: محك از ابتداي فعاليت تاكنون بيش از بیست هزار كودك مبتلا به سرطان و خانواده‌هايشان را از سراسر ايران تحت حمايت‌ همه جانبه درماني و رفاهي قرار داده است.

کودکان مبتلا به سرطان، فراموش شده ترین ها
به گزارش زندگی سالم، چه خوب است که مراکزی همچون محک وجود دارند تا افراد مبتلا به سرطان و خانواده هایشان را به داشتن زندگی سالم همچون دیگر افراد، دلگرم کند و امید دوباره به زندگی آنها ببخشد هر چند خوب تر می بود اگر امکانات بیشتری در اختیار موسساتی این چنین قرار می گرفت تا بتوانند با دستی بازتر جگر گوشه های مردم را از دام این بیماری نجات دهند.

سرطان و مبتلایان به آن بخشی از فراموش‌شدگان این جامعه اند و کودکان سرطانی، فراموش شده ترین آنها. کودکانی که به ‌رغم میل باطنی خود و صرفا به‌علت داشتن بیماری از حق طبیعی زندگی در میان جمع، محروم شده و گوشه انزوا را برگزیده‌اند گرچه هر از چند‌ گاهی و به مناسبتی یادی از این کودکان می شود.

همه ما در دوران کودکی خود رویاها پرداخته ایم و در بزرگسالی به برخی دست یافته ایم و به برخی دیگر از رویاهایمان، خیر و به بعضی دیگر هم خندیده ایم اما آنچه مهم بود این بود که آن رویاها دنیای امروز ما را ساختند ولی دنیایی که کودکان مبتلا به سرطان در رؤیای خود، ساخته و پرداخته‌اند چه می شود؟ آنها هم حق دارند همچون ما این دنیا را تجربه کنند و رویاهایشان را به واقعیت تبدیل کنند. درمان کودکان سرطانی حمایتی همه جانبه از سوی همه بخش ها و فعالیتی گسترده را می طلبد تا تحقق رویاهای کودکانه آنها را نیز ممکن سازد رویاهایی که سازنده همین مرز و بوم خواهد بود.

محک به جز تهران در 14 استان دیگر نیز فعالیت دارد
مدير بخش خدمات حمايتي موسسه خيريه محك با اشاره به فعالیت این موسسه در 14 استان به جز تهران بیان می کند: مددكاران داوطلب محك در این 14 استان در حال حاضر فعاليت مي‌كنند و در 12 بيمارستان در تهران نيز داوطلبين محك در روزهايي كه درمانگاه‌هاي خون و آنكولوژي فعال است، حضور دارند و بيماران را براي ارائه خدمات، شناسايي كرده يا براي بيماراني كه به آن‌ها معرفي مي‌شوند تشكيل پرونده مي‌دهند تا آنها را به چرخه حمايتي محك متصل كنند.

صدیق نژاد با اشاره به خدمات موسسه برای کودکان سرطانی و خانواده هایشان تصریح می کند: خدمات محك براي اين كودكان و خانواده‌هايشان شامل خدمات مددكاري، پرداخت هزينه بيمه، هزينه‎هاي درماني و خدمات و مشاوره‌هاي روانشناسي مي‌باشد. همچنين اقامتگاه‌هاي دارآباد و ستارخان محك براي خانواده‎هايي كه از شهرستان براي درمان به تهران مراجعه كرده‌اند تدارك ديده شده تا دغدغه اسكان آن‌ها نیز برطرف شود.

وی با اشاره به تعداد بیماران تحت پوشش موسسه محک می گوید: این موسسه از ابتدای تاسيس حدود بیست هزار كودك را تحت حمايت همه جانبه قرار داده است. از ابتداي سال 92 تا كنون نیز پنج هزار و دویست و هفتاد و سه كودک مبتلا به سرطان از خدمات درماني و حمايتي محك استفاده كرده‌اند كه از اين تعداد، هزار و هفتصد و چهل و یک كودك، مراجعان جديد محك را شامل مي‌شوند كه از ابتداي سال 92 به محك مراجعه كرده و تشكيل پرونده داده‌اند و مورد حمايت‌هاي همه جانبه محك قرار گرفته‌اند.

خنده و شادی حق همه فرزندان ایران زمین استوزارت بهداشت و درمان، داروهای این بیماران را تحت پوشش بیمه قرار دهد
مدير بخش خدمات حمايتي موسسه خيريه محك خواستار همکاری وزارت بهداشت و درمان شده، و اذعان می دارد: درخواست محك از وزارت بهداشت، قرار گرفتن آن دسته از داروهايي كه تحت پوشش بيمه نيست، در ليست داروهاي بيمه است. همچنين وزارت بهداشت مي‌تواند سازمان‌هاي بيمه‌گر را موظف به پشتيباني از گروه بيشتري از داروها كند.

افزایش 8/15درصدی سرطان کودکان در سال 92
به گزارش زندگی سالم، شیرین صدیق نژاد با بیان این که در زمينه كودكان مبتلا به سرطان، بخش‌هاي آنكولوژي كودك در تمام استان‌ها در حال ايجاد و توسعه مي‌باشد كه به شرايط مناسب‌تري براي درمان كودكان منجر مي‌شود، خاطرنشان می کند: تعداد كودكان مبتلا به سرطان كه در 9 ماهه اول سال 92 به محك مراجعه كرده‌اند نسبت به زمان مشابه سال قبل 8/15درصد افزايش يافته است.

وی با اشاره به مردم نهاد بودن موسسه محک اضافه می کند: محك، سازماني خیریه، غیرانتفاعی، غیرسیاسی و غیردولتی است و با اتکا به جلب مشارکت‌های مردمی و انواع کمک‌های بشر دوستانه اعم از نقدی، کالا، خدمات و دانش فنی اداره می‌شود و يك سازمان مردم‌نهاد است و طبق تعريف سازمان‌هاي مردم‌نهاد، اين سازمان‌ها به وجود مي‌آيند تا بدون استفاده از بودجه‌هاي دولتي و صرفا با استفاده از ظرفيت‌هاي مردمي در موارد مختلف، ياري‌رسان جامعه باشند.

مدير بخش خدمات حمايتي موسسه خيريه محك با اشاره به برنامه های جلب کمک های مردمی موسسه یادآور می شود: محک از همان ابتداي تاسيس تاكنون با جلب کمک های مردمی و نیت خیرخواهانه مردم و فعالیت های داوطلبانه اداره می‌شود. برگزاری بازارها، قلك، درمان ياري و عضویت درجمع یاوران محک از روش های جلب کمک های مردمی در محک بوده است.

خنده و شادی حق همه فرزندان ایران زمین استمحک، تبلور ایفای نقش مشارکت مردمی
صدیق نژاد تاکید می کند: محک، تبلوری از ایفای نقش مشارکت مردمی در جامعه است که در بخش اول، اساسی ترین شعار محک یعنی ” ما را یاری دهید و از ما یاری بخواهید ” بر آن تصریح شده است.

چه زیباست لحظه ای که خنده، جست و خیزها و شادی های کودکی را می بینی، آن لحظه هدیه ای از جانب خداوند است تا تو همه غم هایت را فراموش کنی اما اگر کودکی نتواند بخندد چه می شود؟ تصورش هم سخت است که گریه کودکی را ببینی یا درد کشیدنش روی تخت بیمارستان، سخت است ببینی جگرگوشه ات جلوی چشمت آب می شود و تو قادر به انجام کاری نیستی، اگر ما بودی حتما می توانستی خنده را به کودکی که رنج این بیماری آزارش می دهد، هدیه کنی و برای سلامت و بهبودی اش تلاش کنی که فرزندان ایران زمین، فرزندان همه ما هستند.

«یوسف» 3 ساله با شمشیرهای خیالی خود، جومونگ محک است. او از فرزندان بهبود یافته محک و قهرمان مبارزه با نروبلاستوم، یکی از شایع‌ترین انواع سرطان کودکان در یک سال اول تولد است. است. یوسف همیشه با شیطنت‌های کودکانه‌ باعث خوشحالی دوستانش می‌شد. او هلی‌کوپتر و هواپیماهای اسباب بازیش را خیلی دوست دارد و می‌خواهد در آینده خلبان شود.

به امید روزی که دیگر هیچ موردی از سرطان کودکان، گزارش نشود و آنها هم که مبتلا هستند کاملا بهبود یابند و خنده بر لبان این فرشتگان خدا روی زمین موج بزند و همچون کودکانی که از نعمت سلامت برخوردارند جست و خیز کنند، با خانواده هایشان به سفر و تفریح بروند و با همسالانشان بازی کنند به جای این که با سرطان، بازی کنند و در دامش اسیر شوند.
پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها