نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 16 اسفند 1392  -   4:06:25 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
در محوطه سازمان محیط زیست کشور، هیچ پرنده ای وجود ندارد!!!؟ شهره علی پور- زندگی سالم: در نشست خبري روز شنبه 10 اسفند ماه با حضور معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست و خبرنگاران حوزه محيط زيست کشور، اعلام شد طبق توافق صورت گرفته با وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، مقرر شده است كه خط تولید سلاح شکاری در کشور، تعطیل شود و همچنین احتمال دارد صدور مجوز شکار به مدت پنج سال و صید آبزیان به مدت سه سال لغو شود، و نتیجه نهایی این تصمیم تا پایان سال اعلام خواهد شد. اعلام این موضوع، بازتاب رسانه ای زيادي تاکنون داشته است. در همين رابطه، خبرنگار وب سایت خبری زندگی سالم با دكتر اسماعیل كهرم، مشاور عالي رئيس سازمان محيط زيست کشور و کارشناس محیط زیست به گفتگو نشسته است.

در حاشیه: قبل از مصاحبه، دکتر کهرم به بیرون از پنجره اتاق خود در سازمان حفاظت محیط زیست کشور اشاره کردند و گفتند: اینجا را ببینید! بنده هر روز برای پرندگان، گندم می پاشم، اما هیچ پرنده ای وجود ندارد که این دانه ها را بخورد و جای تأسف است که در سازمان محیط زیستی که در پارک پردیسان واقع شده است، پرنده ای وجود ندارد!!!؟

آيا شما از وضعيت فعلي محيط زيست، حيوانات و طبيعت در ايران راضي هستيد يا خير؟
هيچ فعال محيط زيستي نيست كه از وضعيت محيط زيست اکنون ایران راضي باشد؛ در 8 سال اخير، محيط زيست ايران مورد بي مهري و بي توجهي در دولت هاي گذشته قرار گرفته است؛ متاسفانه نه بودجه اي تخصيص داده مي شد و نه ارزش و بهايي به محيط زيست كشور عزيزمان داده مي شد. در طي اين سال ها سازمان حفاظت محيط زيست، سازماني بدون پول و اعتبار بوده و كمترين اهميت را در بين سازمان هاي ديگر داشته است.

دو رئيس سابق محيط زيست، گوي سبقت را در تخريب محيط زيست ربودند و منابع طبيعي زيادي از جمله ميانكاله، واگذار و استخراج معادن در مناطق چهارگانه سازمان انجام شد.

با ورود خانم دكتر ابتكار به اين سازمان، روحيه مضاعفي به اين مجموعه داده شده است؛ محيط بانان و حتي عامه مردم، احساس رضايت مي كنند كه يك انسان باتجربه در خصوص محيط زيست، رياست سازمان را به عهده گرفته است و متقابلا به همان اندازه نيز ميزان توقعات، بسيار زياد شده است وحتي در بسياري از موارد غيرمنطقي!!

با توجه به اينكه در 8 سال اخير بيش از60% از استانداردهاي محيط زيست كاهش يافته، از نظر شما چقدر زمان مي برد تا دوباره به وضعيت قبل از آن برگرديم و محيط زيست بهتري داشته باشيم؟
ای پی آی(EPA) یا همان استاندارد ضریب عملکرد زیست محیطی، هر سال توسط دانشگاه ییل آمریکا در تمام دنیا محاسبه می شود، و رتبه ما در 164 کشور دنیا بسیار پایین و نزدیک به سقوط است و کشورهای سوئد، نروژ، انگلیس و... در رأس قرار دارند. در سال های اخیر کاهش استانداردها فقط به محیط زیست مربوط نمی شود و سازمان آب، شهرداری و وزارت بهداشت نیز در آن دخالت دارند.

ما از زیر صفر شروع کرده ایم و تصورم بر این است که با تلاش و نیروی ایمان، انشاءالله ظرف یک و نیم سال آینده به راستی بتوانیم روی غلطک بیفتیم و در زمینه قوانین و مقررات، پیشروی حفاظت از تالاب ها و تثبیت محیط زیست رنجور کشور خواهیم بود.

در خبرها آمده بود که سازمان حفاظت محیط زیست کشور برای سال 93 و احتمالا برای 3 تا 5 سال آینده، کلیه مجوزهای شکار را باطل، اعلام می کند. سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص، کدام تمهیدات لازم را اندیشیده است؟
بنده با 5 سال ممنوعیت مخالفم، زیرا شکار، بدون مجوز شود، مسلما عواقبی خواهد داشت. بنده معتقدم یک یا دو سال، سازمان بایستی مجوزهای شکار را لغو، و اثرات آن را بررسی کند و در این مدت هم به تشدید مجازات اصرار بورزیم و اگر کسی در این مدت، اسحله خود را تحویل نداد و غیر قانونی اقدام به شکار کرد، مجازات سخت تری برایش در نظر گرفته شود. در شمال ایران دو کَل را شکار کردند و به 44 ماه زندان محکوم شدند. اما به موازات آن باید فرهنگ سازی شود. صدا و سیما، رسانه ها، حامیان محیط زیست و... همه و همه می توانند در فرهنگ سازی مقابله با شکار، سازمان را یاری رسانند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و قرار گرفتن دکتر ابتکار در رأس سازمان حفاظت محیط زیست کشور، شاهد حضور فعال سازمان های مردم نهاد(NGO ها) و فعالیت بیشتر حامیان و فعالان محیط زیست کشور بودیم. ارزیابی شما از ادامه این حرکت ها در آینده چیست؟
دکتر ابتکار در دوره هشت ساله سابق آنقدر به ان جی او ها بها دادند که تعداد آن ها به 700 رسید و حتی یک نمونه از آن ها با نام صلح سبز 600 عضو داشت. در آن زمان، دفتری تحت عنوان مشارکت مردمی گشایش یافت که از سوی سازمان، حمایت کامل می شد. اما در دولت احمدی نژاد، ان جی او ها افت شدیدی داشتند، به دلیل اینکه ایشان معتقد بودند که امریکا از طریق ان جی او ها قصد نفوذ به حریم کشور را دارد و از این طریق، پاتک می زند!!! اما دکتر ابتکار تعهد دادند که از ان جی او ها حمایت کامل شود.

بنده به نمایندگی از ان جی او ها به بان‌کی‌مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نامه نوشته و عنوان کرده ام که از این تحریم ها خسته شده ایم. امروز نگرش دولت و سازمان به ان جی او ها و حامیان محیط زیست، عوض شده است. باید یک قدم، ما و یک قدم، ان جی او ها بردارند و حتما آموزش ببینند و سپس آموزش دهند. از نظر ما ان جی او ها عصای دست سازمان هستند. اما متاسفانه ان جی او ها فعال نیستند و در بسیاری از جلسات، حضورشان کمرنگ شده و تعداد اندکی حضور مستمر دارند.

در پایان، چنانچه صحبت خاصی دارید، بفرمایید.
در سفری که به زاهدان داشتم، پیرمردی مسن در فرودگاه، بنده را دیدند و گفتند: این فرصت به دست آمده را چند ماه پیش تصور نمی کردیم. به مردم عزیزمان بگویید که این فرصت را از دست ندهند؛ فرصتی که شاید هرگز تکرار نشود؛ آن را مغتنم شمارید و با نیت خیر، این دولت را برای انسجام بخشیدن به فعالیت هایش حمایت کنید. تنها زمانی می توان موفق بود که تمامی مردم ایران در راستای پیشرفت وطن، همکاری و همفکری داشته باشند.اخبار مرتبط:
شاخص های محیط زیست کشور در هشت سال گذشته 63 درصد سقوط کرده است
ميثاق نامه جامعه مدني امضا شد
میثاق‌نامه آسمان آبی، امروز در جلسه هیئت دولت امضا می شود
نمایش اتحاد و عزم راسخ مردم و دولت تدبیر و امید برای احیای محیط زیست ایران زمین
کشته شدن گوزن طلايي، از گونه هاي ناياب و در حال انقراض ایران
توسعه حضور مردم در فعالیت های حمایتی از محیط زیست کشور
تجمع اعتراض آمیز دوستداران حیات وحش مقابل سازمان محیط زیست
حفاظت از محیط زیست باید به یک حرکت ملی تبدیل شود
دولت به عنوان اولین آلاینده باید مورد تعقیب قرار گیرد
ائتلاف سبز، حرکتی نمادین که موج می آفریند
وجود بحران های زیست محیطی، عامل تشکیل ائتلاف سبز
باید زیر بازوی دولت در امر محیط زیست را گرفت
نامه محیط زیستی جمعی از شخصیتها به ابتکار
تشکیل ائتلاف سبز، تنها راه مبارزه با سرطان
8 سال است مقوله محیط زیست در کشور، مغفول مانده است
بیان نگرانی ها در خصوص محیط زیست کشور، کار سیاسی و اقدام علیه امنیت ملی نیست
پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها