نیازمندی ها
دعوت به همکاری 
پایگاه خبری زندگی سالم از خبرنگاران تخصصی کشوری دعوت به همکاری می نماید. علاقه مندان می توانند با ایمیل info@zendegisalem.ir مکاتبه فرمایند.

 

تاریخ انتشار: 25 شهريور 1393  -   7:22:02 بعدازظهر(PM)
پرینت بگیرید
در اولین نشست شورای همکاری های زنان، مطرح شد:

زندگی سالم: اولین نشست شورای همکاری های زنان با عنوان «نهاد فراقوه ای زنان، ماموریت ها و ساز و کارها» عصر روز گذشته برای اولین بار با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران در محل آمفی تئاتر این اداره برگزار شد.

در این نشست، اصحاب رسانه و علاقمندان به حوزه زنان حضور داشتند و فعالان حوزه ی زنان به ایراد سخنرانی پرداختند.

در رابطه با محورها و اهداف این نشست، مدیر برگزاری این نشست در خصوص نشست شورای عالی همکاری های زنان که عصر دیروز برگزار شد، گفت: این نشست به این جهت برگزار شد تا امور زنان در مسیری صحیح قرار گیرد و در خصوص مسایل زنان، بهتر عمل شود.

توران ولی مراد در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم افزود: اکنون حدود 2 سال است که به نام شورای عالی همکاری های زنان و یا نهاد فراقوه ای زنان، مرکزی تعریف شده که البته معلوم نیست در نهایت نیز به همین نام باشد، اما به هر حال باید چنین نهادی ماموریت ها و ساز و کار آن تعریف و مشخص می شود.

وی ادامه داد: باید توجه داشته باشیم که در حال حاضر امور زنان با چه آسیب هایی روبرو است تا آن نهاد فرا قوه ای که قرار است تشکیل شود، خود دچار این آسیب ها نشود.

دبیر ائتلاف اسلامی زنان و مدیر مسئول پایگاه خبری شبکه ایران زنان با اشاره به هدف برگزاری این نشست بیان داشت: هدف از نشست دیروز در واقع این بود که فرم بر روی محتوا تاثیر بگذارد و فرم مد نظر ما این بود که در نشست هایی که قرار است برگزار شود و دیروز اولین روز آن بود، کلیه جریان هایی که در این زمینه نظر دارند و همچنین جریان های اجتماعی، حضور داشته باشند و با هم، هم اندیشی کنند تا به نقطه نظرهای مشترک برسند تا این نهاد فراقوه ای مشخص شود که چه ماموریت ها و چه شاخص هایی باید داشته باشد و چه ساز و کارهایی داشته باشد تا خود دچار آسیب نشود.

دبیر ائتلاف اسلامی زنان تاکید کرد: مراکزی رسمی که در زمینه مسایل زنان، فعالیت می کنند یا از جریان های سیاسی بیرون آمده اند و یا پشتوانه جریان های سیاسی را دارند که در هر حال گرفتار سیاسی بازی خود هستند و قاعده ی حرکتشان توسط جریان های سیاسی مشخص شده است و به این ترتیب گرفتار نوع نگاه آقایان به مسائل هستند اما هدف ما این بود که در این نشست، همه ی جریان ها حضور داشته باشند و به نقطه نظرهای مشترک برسند.

ولی مراد اضافه کرد: هدف اصلی که این نشست ها پیگیری می کند، شنیدن نظرات صاحب نظران، اندیشمندان و دانشگاهیان و انعکاس آن از سوی رسانه ها است؛ زیرا گستره تاثیر رسانه ای می تواند بر نهاد فراقوه ای تاثیر بگذارد.

مدیر مسئول پایگاه خبری شبکه ایران زنان یادآور شد: طبق فرمایش رهبرمعظم انقلاب، هدف ما این بود که صاحب نظران، نظرات خود را ارائه کنند و بن مایه ی کار ما دانش بشود و دانشگاهیان نظر دهند.

ولی مراد اظهار داشت: در این زمینه اگر خواستار حضورنمایندگان مجلس و دست اندرکاران مسایل زنان هستیم به این دلیل است که می خواهیم آنها از منظر تجربه ای که دارند صحبت کنند اما این که به هدف خود رسیده ایم یا خیر، به انعکاس رسانه ای این نشست برمی گردد.

وی ادامه داد: اما متاسفانه رسانه های ما و بخش هایی که پیگیر مسایل و مطالبات زنان هستند رسما دارند سیاسی کاری می کنند و فقط بلندگوی دولت شده اند و از جایگاه حرفه ای خود فاصله گرفته اند.

رییس شورای همکاری های زنان ایران تاکید کرد: رسانه ها باید آزادتر از این باشند و انتقاد من به رسانه هایی است که تصمیم گرفته اند نقش بلندگو را برای دولت، بازی کنند که این به معنی تبدیل شدن آن ها به یک ابزار در دست دولت است.

سردبیر مجله اینترنتی ایران دخت هم در رابطه با نشست دیروز گفت: قرار شد یک سلسله نشست ها با محوریت ساز و کارهای نهاد فراقوه ای که در فرمایشات رهبر معظم انقلاب بود، برگزار شود؛ اما مقرر شد جلسه اول با توجه به این که معاونت ریاست جمهوری نیز گزارش عملکرد یک ساله خود را ارائه داده بود، اختصاصا در کنار بحث اصلی به مبحث معاونت نیز پرداخته شود.

سارا خاتمی افزود: از این حیث که پرداختن به سازوکارهای نهاد فراقوه ای، نیاز به این دارد که در آغاز به نهادهای رسمی تبدیل شود که در خصوص مسایل زنان، سال هاست فعالیت می کنند و این که تاکنون چه فعالیت هایی انجام داده اند و نقاط قوت و ضعف آن چه بوده است.

این فعال رسانه ای حوزه ی زنان در گفتگو با خبرنگار زندگی سالم بیان داشت: در حال حاضر نیاز جامعه به سویی رفته که یک نهاد فراقوه ای در سطح عالی به وجود بیاید و برای بررسی این که هر یک از نهادهای رسمی کشور در چه جایگاهی قرار دارند و چگونه فعالیت می کنند همراه با گزارش عملکرد یکساله دولت، بررسی این موضوع نیز در دستور کار قرار گرفت.

لازم به ذکر است که نشست ماهانه بعدی در 28 مهرماه با موضوع آسیب ها و چالش های پیش روی تشکیل این نهاد فراقوه ای برگزار خواهد شد.


 اخبار مرتبط:
 آیا حکم ممنوعیت فعالیت زنان، پشتوانه شرعی و قانونی دارد؟
اعتراض برخی بزرگان به تک‌خوانی بانوان مشخص نیست
بهره‌کشی سیاسی برخی افراد از موضوع تفکیک جنسیتی در ایران
 زنان در مجلس باید با خود رقابت کنند نه با مردان/ زنان، سهم جداگانه در مجلس می خواهند
دولت یازدهم به وعده های خود در مورد زنان عمل کند

پرینت بگیرید


نام:  
نام خانوادگی :  
پست الکترونیکی:  
آدرس وب  
نظر شما :  

پربیننده ترین ها